Spotkanie DKK w Ropczycach wokół książki "Vera" Anne Sward
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Ropczycach rozpoczęło się punktualnie
o godzinie 16:00 w czytelni MiPBP. Moderator, Grażyna Woźny, powitała wszystkich uczestników,
w tym nową twarzy Izabelę Ostafin, która dołączyły do klubu.
Powitanie i wprowadzenie.
Moderatora rozpoczęła spotkanie od krótkiego przedstawienia nowej klubowiczki przypomnienia głównych celów dyskusji. Następnie zaprezentowała plan spotkania, co pozwoliło uczestnikom zorientować się w przebiegu całego wydarzenia.
Krótka prezentacja książki "Vera".
Następnie Grażyna Woźny przedstawiła sylwetkę autorki, Anne Swärd, omawiając jej biografię
i dorobek literacki. Uczestnicy dowiedzieli się o jej innych książkach, takich jak: „Polarne lato", „Ruchome piaski", „Do ostatniego tchu", oraz „Jackie".
Po tym wprowadzeniu koordynatorka DKK przeszła do streszczenia fabuły powieści "Vera", przedstawiając główne postacie: Sandrine, Ivana i Verę.
Dyskusja w grupach.
Uczestnicy zostali podzielili się grupy, z których każda miała inne zdanie
co do interpretacji tekstu i oceny struktury całości.
Klubowicze analizowali motywy przewodnie powieści i doszli do kilku wniosków,
a mianowicie, że:
· wojna zniszczyła poczucie bezpieczeństwa bohaterów, a ich tajemnice niekorzystnie wpłynęły na relacje rodzinne.
· motyw przetrwania i radzenia sobie z traumą był najważniejszy w „Verze”
· klubowicze negatywnie ocenili psychologiczne aspekty niektórych postaci.
Ich złożoność - szczególnie Sandrine, która zmaga się z przeszłością,
oraz Ivana, który jest pełen tajemnic.
· Vera, jako centralna postać, była uznana za symbol niewinności i ofiary przyszłości,
a także, że nie miała żadnych dobrych wzorców moralnych,
ani w rodzinie, ani w bliższym i dalszym otoczeniu.
· kluczowym momentem dla fabuły powieści było ujawnienie tajemnic Ivana.
Opinie i wrażenia uczestników były dwojakie:
· pozytywne - niektórzy uczestnicy chwalili analizę psychologiczną postaci oraz poetycki styl pisania Swärd, pomysłowe wątki i ich zaskakująco chłodną prezentację.
· negatywne: inni czuli, że tempo narracji było zbyt wolne, a niektóre wątki nie zostały wystarczająco rozwinięte. Kilka zdarzeń i opisów podany jest w dość brutalny sposób, który powoduje skrajnie negatywne emocje, wywołuje huśtawki uczuć, a to nie jest dobre!
· opinie na temat zakończenia powieści były podzielone – część uczestników uznała je za satysfakcjonujące, a inni czuli, że mogło być bardziej rozwinięte, klasyczne, spokojne.
· Struktura książki jest nie przejrzysta, bowiem brakuje spisu treści, który z pewnością byłby na plus, bowiem książka jest ciekawie zbudowana z 5 części w których pomieszczono 28 śródtytułów.Brzmią intrygująco np. Zimowa panna młoda – tytuł tego mini rozdziału wprowadza pewien emocjonalny chłód, który jest zaprzeczeniem radości, dobra, piękna i miłości, a wiec uczuć, które rozgrzewają serce i duszę. Czynią nas szczęśliwymi. Niemal wszystkie podtytuły, a jest ich w sumie,
aż 28 w obrębie pięciu części są mocno sugestywne („Złota klatka”) i w pewnym sensie dają informację czytelnikowi, że powieść jest mroczna. Szkoda więc, że nie ma tego mocniej zaakcentowanego w budowie książki. Kolejnym minusem tekstu jest treść, która rodzi wiele wątpliwości w sensie faktograficznym, bowiem autorka w kilku wydarzeniach wykazała się ignorancją i brakiem znajomości geografii, historii
i psychologii. W ten sposób stworzyła postacie, wiadomo fikcyjne,
ale jednak sztywne, sztuczne, nieratalne, jakby to było „dzieło” sztucznej inteligencji z dość dobrym algorytmem. Wydarzenia opisane w książce nieco przekombinowane! Zakończenie jakby urwane….. Ogólna punktacja w skali 1-10, to czytelnicy dają 6.
***
Podsumowując czerwcowe spotkanie DKK koordynatorka podkreśliła złożoność postaci i ważne tematy poruszone w książce "Vera".
Ponadto poinformowała o następnej książce do czytania i wręczyła kilka egzemplarzy książki „Kamień na kamieniu". Ustalono termin kolejnego spotkania na dzień 29 sierpnia 2024 roku
Spotkanie zakończyło się o godzinie 18-tej, a uczestnicy pożegnali się w miłej atmosferze, ciesząc się z nowych znajomości i cierpliwie oczekując na wakacyjne spotkanie w ropczyckim DKK.
Grażyna Woźny - moderatorka DKK w MiPBP w Ropczycach