„Lokalną historią zafascynowani” - relacja ze szkolenia moderatorów DKK województwa podkarpackiego
W dniu 12 listopada 2024 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyło się szkolenie „Lokalną historią zafascynowani”, w którym dużo uwagi poświęcono pomysłom, jak promować lokalną historię w bibliotece. Udział w szkoleniu wzięli moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki z województwa podkarpackiego. Uczestników przywitała Bożena Janda - dyrektor WiMBP w Rzeszowie, podkreślając jak ważną rolę pełnią biblioteki w promowaniu i zachowywaniu lokalnych opowieści.
Szkolenie poprowadziła Ewelina Jurasz - menadżerka, kuratorka, krytyczka sztuki, animatorka działań społeczno-kulturalnych. Absolwentka kulturoznawstwa - UMCS w Lublinie (2012), zarządzania - Politechnika Rzeszowska (2015), XIV Edycji Programu Liderzy PAFW (2018) oraz studiów podyplomowych "Coach i trener - partner w rozwoju" - Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie (2022). Po studiach wróciła na rodzinne Podkarpacie jako specjalistka ds. projektów w Estradzie Rzeszowskiej, koordynatorka Rzeszowskiego Inkubatora Kultury i konsultantka regionalna programu Erasmus+ Młodzież. W latach 2015-2018 była dyrektorką w Miejskim Centrum Kultury w Boguchwale, od 2018 roku jest dyrektorką Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie.
Uczestnicy szkolenia podzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem w formach promocji lokalnych twórców, pisarzy i historii miejscowości, w których pracują i mieszkają. Szkolenie poruszyło m.in. temat jak zebrać eksponaty, żeby móc podzielić się ich historią? Jak i gdzie szukać inspiracji do działań z lokalną historią? Jakich wystrzegać się błędów przy promowaniu lokalnych twórców?
Głównym celem szkolenia było pokazanie instytucji i osób, które kreują pomysły na promowanie lokalnej historii. Uczestnicy szkolenia poznali kilka nazwisk, z którymi warto nawiązać współpracę przy działaniach historycznych. Wzięli udział w zadaniu pt. "Jak promować lokalną historię?" według metody Walta Disney'a.
Jedną z najważniejszych wskazówek ze szkolenia, była informacja, aby udostępnić i stworzyć przestrzeń do współpracy z pojedynczymi osobami lub grupą pasjonatów na prowadzenie działań w bibliotece. Każdej inicjatywie należy dać czas! A także poszukać kogoś, kto będzie pełnił rolę łącznika pomiędzy naszą instytucją, a innymi. Ważne jest, aby dobrać adekwatną formę promocji do grupy odbiorców. Zrobić mniej lub więcej, ale poświęcić pełną uwagę projektowi lub inicjatywie. Warto przede wszystkim pamiętać, że "każde miejsce ma swoją historię, miejsca tworzą ludzie".
Szkolenie dla moderatorów DKK dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego oraz ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach projektu Dyskusyjne Klubu Książki.
dr Marcelina Janisz, Katarzyna Buczek – koordynatorki woj. DKK
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie