Spotkanie DKK w Filii Nr 8 WiMBP w Rzeszowie o książce „Burza” Zuzanny Gajewskiej

Zuzanna Gajewska, mieszkająca w Gdańsku dziennikarka i socjolożka, z zamiłowania promotorka czytelnictwa, prowadzi swój blog i kanały w mediach społecznościowych. Kocha książki i wszystko co    z nimi związane. Do tej pory napisała dwie książki z cyklu : Ewelina Zawadzka („Burza” i „Zamieć”) oraz powieść przygodową z elementami fantastyki „Potomkowie pierwszej czarownicy”, gdzie tłem wydarzeń jest mitologia słowiańska.

„Cisza przed burzą”

Główna bohaterka tej opowieści to postać dość nietypowa. Dlaczego? Ze względu na to czym się zajmuje. Jest bowiem właścicielką zakładu pogrzebowego w Młynarach, małej miejscowości niedaleko Elbląga. Ewelina Zawadzka stała się dla mnie ulubioną bohaterką tej książki. Samotnie wychowuje czteroletnią córeczkę Karolinkę. Sporo już przeszła, ale nie poddaje się i powoli układa swoje życie uczuciowe i zawodowe. Jako osoba po przejściach jest wyczulona na wszelką przemoc, zwłaszcza w rodzinie. Ponadto jest osobą empatyczną, spostrzegawczą, z charakterem, bardzo inteligentną, wrażliwą i upartą. Potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. To postać niezwykle realistyczna, widać, że autorka poświęciła dużo czasu na jej wykreowanie . Praca jest jej pasją, swoje obowiązki traktuje poważnie, szanuje śmierć i swoich klientów, wie jak ważne i trudne jest ostatnie pożegnanie ze zmarłymi. Autorka bardzo szczegółowo przedstawia nam tajniki tanatokosmetologii, czyli wykonywania makijażu zmarłym.  Ewelina zajmuje się jeszcze innymi sprawami jak sam pogrzeb, pomoc przy załatwianiu formalności z tym związanych, czy organizacją stypy. Ale przede wszystkim jest wspaniałą matką, a jej relacje z córką układają się doskonale. Dlatego też jest ostrożna w nowym związku. Nie boi się rozmawiać ze swoją córeczką na temat swojej pracy, uważa, że dziecku nie należy zmyślać. „Dziecka nie należy chronić przed wszystkim ani ukrywać przed nim smutnych sytuacji, a już na pewno nie wolno go oszukiwać. Można powiedzieć tyle, ile potrzebuje, udzielić odpowiedzi w zakresie, w jakim zostało zadane pytanie.”Sytuacji Eweliny jako samotnej matki nie ułatwia to, że mieszka w tak małej miejscowości, gdzie każdy wie wszystko o każdym. Nie jest łatwo zdobyć zaufanie tutejszych mieszkańców. Niektórzy ją szanują i podziwiają, inni zazdroszczą, a jeszcze inni są gotowi na wszystko, by jej zaszkodzić. Dlatego też nasza bohaterka stanie się obiektem niewybrednego hejtu w Internecie.

„Burza”

W trakcie gwałtownej burzy zostaje odnalezione ciało młodej kobiety, Marzeny Tolak. Początkowo wszyscy myślą, że to kolejna ofiara tej burzy. Ale czy na pewno? Kim była Marzena Tolak? Słynną blogerką i naukowcem. Niedawno wprowadziła się wraz z rodziną do domu w Młynarach. Gdy poznała jego historię ( był w nim kiedyś słynny browar ) postanowiła zostać w miasteczku na stałe. Chciała otworzyć gospodarstwo agroturystyczne, w którym powstanie mini browar i będą prowadzone warsztaty. Planowała także wiele zmian w swoim życiu prywatnym. Najbardziej zależało jej na poprawieniu relacji ze starszą córką Tosią i ułożeniu sobie życia po rozwodzie. Często jest tak, że kiedy wydaje  się, że nasze plany będą dla nas dobre, to zazwyczaj przynoszą tylko rozczarowanie, niezrozumienie a nawet złość i to wśród bliskich nam osób. A w końcu i tak okaże się, że to inni będą próbowali mieć wpływ na nasze życie.

„Krajobraz po burzy”

Sprawą zajmuje się oczywiście miejscowa policja, ale Ewelina postanawia na własną rękę zaangażować się w śledztwo. Tym bardziej, że zaprzyjaźniła się z denatką, polubiła ją, a w dodatku była  świadkiem wydarzenia, które mogło mieć związek z całą sprawą. Ewelina jest bardzo zdeterminowana, by odkryć prawdę. A podejrzanych jest kilku: Gabriel – mąż Marzeny, którego Ewelina posądza o przemoc domową, Krzysztof Malewski ( Chris ) – młody chłopak, prowadzi miejscową rozgłośnię radiową. Nie lubił Marzeny, często ją hejtował i próbował romansować z jej córką Tosią, Marek Tymbarski, znajomy z uczelni, połączyły ich wspólne pasje, mieli romans. A może to będzie ktoś kogo Ewelina w ogóle nie bierze pod uwagę?

W dodatku autorka co chwilę podsuwa fałszywe tropy i gdy już wydaje się, że sprawa jest zamknięta, wychodzi na jaw coś nowego.

Zuzanna Gajewska doskonale opisała życie mieszkańców tej małej miejscowości , ich zachowania czy zaangażowanie w codzienne sprawy. Mieszkańcy Młynar to cała paleta osobowości i przekrój ludzkich emocji i różnorakich charakterów.

Obok głównej bohaterki, autorka wykreowała też szereg nietuzinkowych postaci drugoplanowych, które stanowią istotny element warstwy obyczajowej. To postacie mające wpływ na opowiadaną historię i mające związek z zamordowaną Marzeną Tolak. Oczywiście zagadka kryminalna jest głównym elementem opowieści. Nie brak jednak innych ważnych wątków : miłości, romansu, przemocy w rodzinie, nienawiści, zazdrości, samotnego rodzicielstwa, adopcji i trudnych relacji rodzinnych.

Autorka umiejętnie porusza się między tymi wątkami, a stopniując napięcie i wprowadzając częste  zwroty akcji, sprawia że czytelnik pozostaje w napięciu aż do finału, który niewątpliwie jest zaskakujący. Świetny warsztat literacki, prosty i i lekki język, doskonałe dialogi, zachowanie równowagi pomiędzy warstwą obyczajową a wątkiem kryminalnym, a także duża dawka humoru, to niewątpliwie atuty tej powieści. "Burza” to lekki kryminał z wątkami obyczajowymi. Jest to pierwszy tom serii kryminalnej o Ewelinie Zawadzkiej. Już ukazał się drugi tom, który na pewno też przeczytam.

Małgorzata Świder – moderatorka DKK w Filii Nr 8 WiMBP w Rzeszowie

Na tablicy plakat informujący o spotkaniu, książka i logo DKK. Na stole książka i zakładka z logo DKK W sali panie siedzą przy stole i rozmawiają Przy stole siedzą kobiety i dyskutują.