Powróć do: Dla Czytelników

Oferta dla dzieci

Księgozbiór i zbiory audiowizualne

Literatura dziecięca w największym wyborze dostępna jest w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11. Zgromadziliśmy tam i stale uzupełniamy księgozbiór odpowiedni dla młodych, młodszych i najmłodszych czytelników. Można w nim odnaleźć pozycje każdego gatunku: bajki, baśnie, książki przygodowe, obyczajowe, fantastyczne, komiksy – zarówno te zaliczane do klasyki literatury, jak i gorące nowości wydawnicze rozpalające dziecięcą wyobraźnię. Oprócz publikacji w języku polskim posiadamy też książki anglojęzyczne oraz książki po francusku, niemiecku, hiszpańsku i ukraińsku. Działy z literaturą dla dzieci w różnym wieku znajdują się także w każdej naszej filii.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży udostępnia młodym czytelnikom nie tylko książki drukowane, ale także audiobooki z nagraniami m.in. bajek i lektur szkolnych oraz filmy na płytach DVD, które oglądać można w towarzystwie całej rodziny.

Kąciki dla dzieci

We wszystkich naszych filiach staraliśmy się wygospodarować przestrzeń na zabawę i relaks dla młodych bywalców biblioteki. Znajdujące się tam kąciki są mniejsze lub większe, zależnie od możliwości lokalowych danej placówki. Wyposażyliśmy je w stoliki z krzesłami, artykuły plastyczne, zabawki, gry, puzzle. To miejsce, gdzie można usiąść i odpocząć, pobawić się, a w międzyczasie także poczytać.

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oprócz kącika dla relaksu i zabawy funkcjonuje także Minigaleria Sztuki Dziecka, w której organizowane są wystawy pokonkursowe prac plastycznych, wystawy indywidualne młodych twórców oraz wystawy artystów profesjonalnych tworzących dla dzieci.

Dyskusyjne Kluby Książki

Dyskusyjne Kluby Książki dla dzieci to nasza propozycja dla tych młodych miłośników literatury, którzy nie tylko lubią czytać, ale także rozmawiać o książkach i poznawać najciekawsze nowości wydawnicze. Spotkania DKK nie mają ściśle określonej formy i są otwarte dla wszystkich – każdy czytelnik jest na nich mile widziany i może dołączyć do klubu w dowolnej chwili, aby w swobodnej atmosferze podzielić się wrażeniami z lektury i nawiązać kontakt z nowymi osobami.

Informacje o spotkaniach klubowych publikujemy na bieżąco w naszym Kalendarzu wydarzeń.

Działalność kulturalna

Zapraszamy młodych czytelników w nasze progi nie tylko po książki, audiobooki i filmy. Przez cały rok organizujemy bezpłatne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, takie jak warsztaty literackie, teatralne i rękodzielnicze, konkursy plastyczne, turnieje czytelnicze i gry miejskie. Pomiędzy naszymi bibliotecznymi półkami często można spotkać osobiście ulubionych pisarzy, a nierzadko także… bohaterów literackich przybywających do nas prosto z kart książek!

Warto z nami spędzać również wakacje i ferie zimowe, na które przygotowujemy specjalne atrakcje, starając się zapewnić jak najlepszą zabawę podczas różnorodnych spotkań i warsztatów tematycznych w murach biblioteki i w plenerze.