Powróć do: Dla Czytelników

Oferta dla dorosłych

Księgozbiór, zbiory audiowizualne i specjalne

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie posiada różnorodne i stale uzupełniane zbiory, które udostępniane są w wypożyczalniach i czytelniach zlokalizowanych na terenie całego miasta. 

W naszych zasobach znaleźć można nie tylko literaturę piękną wszelkiego rodzaju (powieści obyczajowe, historyczne, sensacyjne, fantastyczne, romanse, kryminały), ale też literaturę faktu (reportaże, dzienniki, biografie, wspomnienia), książki naukowe, popularnonaukowe i poradniki, gazety, czasopisma oraz zbiory audiowizualne (audiobooki, filmy, płyty z muzyką) i specjalne: starodruki, rękopisy, mapy, nuty i partytury, fotografie czy tzw. dokumenty życia społecznego (ulotki, plakaty, reklamy, pocztówki, katalogi). 

Literatura piękna dostępna jest w WiMBP nie tylko w języku polskim, ale też angielskim (m.in. w Wypożyczalni Głównej przy ul. Dąbrowskiego 33A, Filii nr 10 przy ul. Podchorążych 1, Filii nr 13 przy ul. Iwonickiej 38) oraz ukraińskim (Przestrzeń Książki Ukraińskiej w Filii nr 8 przy ul. Okulickiego 3).

Ważną część naszych zbiorów stanowią materiały biblioteczne dotyczące Rzeszowa i całego obszaru Podkarpacia poświęcone jego historii, geografii, kulturze i sztuce. Najstarsze z nich staramy się na bieżąco digitalizować i zamieszczać na stronie Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej.

Dyskusyjne Kluby Książki

Czytelników, którzy lubią rozmawiać o książkach, dzielić się wrażeniami z lektury i poznawać najciekawsze nowości na rynku wydawniczym, zapraszamy do udziału w spotkaniach Dyskusyjnych Klubów Książki, które działają w większości naszych filii oraz w Wypożyczalni Głównej przy ul. Dąbrowskiego 33A. Spotkania DKK nie mają ściśle określonej formy i są otwarte dla wszystkich – każdy czytelnik jest na nich mile widziany i może dołączyć do klubu w dowolnej chwili, zyskując nie tylko możliwość rozmowy o literaturze w gronie osób o podobnych zainteresowaniach, ale też szansę wymiany kontaktów i nawiązania nowych znajomości.

Informacje o spotkaniach klubowych publikujemy na bieżąco w naszym Kalendarzu wydarzeń

Działalność kulturalna

Przez cały rok prowadzimy działania o charakterze kulturalno-edukacyjnym, do udziału w których zapraszamy zarówno miłośników literatury, jak i osoby chcące spędzić czas w twórczej atmosferze. 

Oprócz licznych spotkań autorskich z uznanymi pisarzami, debiutantami i lokalnymi mistrzami słowa organizujemy także wystawy prezentujące różne dziedziny sztuki, koncerty i recitale regionalnych twórców, seanse filmowe, wykłady tematyczne przybliżające lokalną historię i kulturę oraz rozmaite kursy i warsztaty – od literackich, przez komputerowe, po artystyczne i rękodzielnicze pozwalające rozwijać swoje hobby lub zyskać nowe umiejętności.

Spotkać się z nami można nie tylko w bibliotecznych czterech ścianach, ale także w plenerze, podczas naszych cyklicznych Kiermaszów Książek Wyczytanych, gier miejskich i wydarzeń na stałe wpisanych w kulturalny krajobraz Rzeszowa.

O wszystkich aktywnościach dostępnych w naszej bibliotece informujemy na bieżąco w AktualnościachKalendarzu wydarzeń i mediach społecznościowych.