„Łączy nas pamięć” – Biblioteka włącza się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie”.
Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.*
*Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile? | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
Wybrane agendy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie włączają się w obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i organizują spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz akcje biblioteczne dla dorosłych.
19 kwietnia 2023 r.
Filia nr 2, ul. Fredry 5, godz. 9.00
Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim – prelekcja dla młodzieży. Uczestnicy spotkania oraz czytelnicy otrzymają w tym dniu papierowe żonkile, zajęcia uwiecznimy pamiątkowym zdjęciem. Spotkanie poprowadzą przedstawiciele Koła Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Filia nr 3, ul. Krzyżanowskiego 6, w godz. 10.00-18.00
Akcja społeczno-edukacyjna upamiętniająca rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym dniu na czytelników odwiedzających bibliotekę będzie czekał regał z książkami o tematyce Holokaustu, powstania w getcie warszawskim, na regale znajdą się również tytuły żydowskich pisarzy. Dodatkowo każdy czytelnik otrzyma zakładkę z żonkilem.
Aby przypomnieć o rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i zachęcić do odwiedzenia biblioteki, bibliotekarki wyjdą poza bibliotekę i rozdadzą zakładki i żonkile mieszkańcom osiedla i przechodniom.
Filia nr 4, ul. Ofiar Katynia 15, godz. 9.00
Żółty żonkil – spotkanie edukacyjno-literackie dla młodzieży.
Filia nr 5, ul. Budziwojska 194
- 17 kwietnia, godz. 16:00 -„Będę pisać” - zajęcia edukacyjne dla chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
- 20 kwietnia, godz. 9:10 - „Będę pisać” - zajęcia edukacyjne dla chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
- 21 kwietnia, godz. 18:00 - Spotkanie dla dorosłych i młodzieży i od 13. roku życia - prezentacja filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
Filia nr 6, ul. Podwisłocze 6, godz. 9.00
Zajęcia edukacyjne dla uczniów szkoły podstawowej z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Filia nr 7, ul. Osmeckiego 51, godz. 8.00
Spotkanie edukacyjne dla uczniów szkoły podstawowej z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Filia nr 8, ul. Okulickiego 3, godz. 10.00
Poznajemy i nie zapominamy - spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2.
Filia nr 9, ul. Czackiego 5, godz. 11.00
Spotkania dla dzieci wokół opowiadania Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”.
Spotkania odbędą się także 17, 20 i 21 kwietnia o godz. 10.00
Dodatkowo w tych dniach czytelnicy odwiedzający Filię nr 9 otrzymają papierowe żonkile.
Filia nr 13, ul. Iwonicka 38, w godz. 11.00 – 19.00
W tym dniu w Filii nr 13 będziemy rozdawać czytelnikom papierowe żonkile, kwiaty symbolizujące zbiorową pamięć, szacunek i nadzieję. W wyznaczonym miejscu wyeksponujemy książki związane z tematyką Holokaustu i powstania w getcie warszawskim.
Filia nr 18, ul. Łukasiewicza 78, godz. 9.30
Akcja społeczno-edukacyjna – „Żonkile” upamiętniająca powstanie w getcie warszawskim w 1943 r., spotkanie edukacyjne dla dzieci ze szkoły podstawowej.
21 kwietnia 2023 r., godz. 16.00
Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Słowackiego 11
Książkołaki – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci - projekt pod patronatem programu dotacyjnego Instytutu Książki. W czasie spotkania planowana jest rozmowa na temat książek o tematyce wojennej, ponadto w programie:
- przygotowanie i rozdanie papierowych żonkili w formie kotylionu;
- pogadanka na temat literatury wojennej dla dzieci (prezentacja wybranych tytułów);
- wysłuchanie opowiadania Katarzyny Ryrych: Takich dwóch, jak nas trzech;
- rozmowa na temat słuchowiska (o pamiątkach rodzinnych, o sytuacji polskich Żydów podczas II wojny światowej, o wsparciu i innych postawach);
- sadzenie cebulek żonkili w doniczkach.