„Gombrowicz – mistrz zrywania masek”: wystawa
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę
„Gombrowicz – mistrz zrywania masek”
zorganizowaną w ramach obchodów Roku Gombrowicza
listopad-grudzień 2024 r.
WiMBP, ul. Sokoła 13 (na piętrze)
Witold Gombrowicz to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Znany przede wszystkim z prozy, dramatu i eseistyki. Jego twórczość charakteryzuje się głęboką ironią, psychologiczną analizą postaci i spostrzegawczym ukazaniem absurdów ludzkiej egzystencji. Jest mistrzem demaskowania pozorów, obnażania fałszu i odsłaniania ukrytych motywacji ludzkich zachować. Jego twórczość to ironiczne satyry na społeczeństwo, w których bohaterowie uwikłani są w grę pozorów i walki o dominację. Język autora jest oryginalny i bogaty, pełen zaskakujących konstrukcji. Do najważniejszych dzieł Witolda Gombrowicza należą „Ferdydurke”, „Trans-Atlantyk”, „Kosmos”, „Pornografia” oraz „Dzienniki”.
Senat uczynił rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza z kilku ważnych powodów. Przede wszystkim, chcąc uczcić 120. rocznicę urodzin tego wybitnego pisarza i przypomnieć o jego wyjątkowym wkładzie w polską literaturę.
Gombrowicz jest uważany nie tylko za jednego z najważniejszych polskich pisarzy, ale także za myśliciela, który miał ogromny wpływ na kulturę europejską. Jego książki, jak choćby słynna powieść „Ferdydurke”, zachęcają do samodzielnego myślenia i krytycznego spojrzenia na świat.
Senatorowie podkreślają, że w czasach, gdy łatwo poddać się wpływom i schematom, warto sięgnąć po twórczość Gombrowicza. Jego dzieła pomagają zrozumieć złożoność rzeczywistości i docenić wartość indywidualności.