Wyjazd do Florencji w ramach programu Erasmus+

Florencja – jedno z najważniejszych miejsc na liście światowego dziedzictwa UNESCO, miasto urzekające wspaniałą architekturą i dziełami sztuki mistrzów takich jak Leonardo da Vinci, Michelangelo czy Filippo Brunelleschi. To właśnie tam pojechały nasze bibliotekarki w ramach kolejnych mobilności, by uczestniczyć w kursie językowo-specjalistycznym i zgłębiać tajniki cyfrowych narzędzi, które można wykorzystać w edukacji i promowaniu dziedzictwa kulturowego.

W trakcie dwutygodniowego kursu dziewczyny intensywnie doskonaliły swój angielski, jednocześnie poznając wiele zagadnień związanych z edukacją o dziedzictwie kulturowym. Razem z poznanymi na kursie nauczycielami, bibliotekarzami i pracownikami instytucji kultury z Włoch, Hiszpanii, Grecji i Polski poznawały angażujące metody nauczania i najlepsze cyfrowe narzędzia, dzięki którym nauka o dziedzictwie kulturowym staje się atrakcyjna dla odbiorcy. W trakcie kursu wraz z grupą odwiedziły wiele florenckich muzeów (m.in. Pallazzo Davanzati czy Museo Nazionale del Bargello) i inne ważne miejsca na mapie kulturalnej miasta. To właśnie w tych przestrzeniach wykonując praktyczne zadania mogły przekonać się, jak w praktyce zachęcać do eksplorowania dziedzictwa kulturowego wykorzystując storytelling, sztuczną inteligencję czy aplikacje do quizów i gier mobilnych.

W wolnym czasie dziewczyny poznawały dziedzictwo kulturowe miasta. Szczególne miejsce na szlaku zajęły miejsca związane z literaturą i polskimi śladami we Florencji – wiemy, że miasto odwiedziło wielu polskich artystów, pisarzy, poetów, jak chociażby Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid czy Maria Konopnicka. Nasze bibliotekarki odwiedziły m.in. kościół Santa Croce, w której znajduje się pusty nagrobek Dantego czy Michała Kleofasa Ogińskiego. Wśród literackich akcentów można także wymienić Dom, w którym mieszkał Carlo Collodi, Dom Dantego i Kościół Dantego: Kościół Santa Margherita dei Cerchi, jeden z najstarszych kościołów we Florencji. Polski akcent został odnaleziony także w Museo del Giocattolo e di Pinocchio, gdzie wśród wielu eksponatów znalazła się książka z ilustracjami Jana Marcina Szancera.

W trakcie pobytu we Florencji nasze bibliotekarki miały również okazję zwiedzić wiele zabytkowych miejsc - odwiedziły między innymi kościół San Miniato al Monte, skąd można podziwiać panoramę miasta. Zwiedzanie Casa Martelli i Palazzo Pitti pozwoliło im poznać historie ważniejszych florenckich rodzin, a wizyta w monumentalnej Cappelle Medicee okazała się jednym z najbardziej zaskakujących i zachwycających doświadczeń. W Galerii Uffizi bibliotekarki mogły podziwiać jedne z najważniejszych dzieł renesansowej sztuki, a z Ogrodów Giardino Bardini i Piazzale Michelangelo oglądać niezapomniane widoki na panoramę Florencji.

W trakcie mobilności nie zabrakło także odwiedzin i rozmów w bibliotekach. Nasze bibliotekarki odwiedziły Centralną Bibliotekę Narodową we Florencji, a także Biblioteca delle Oblate. Ta biblioteka publiczna zlokalizowana w historycznym budynku w ścisłym centrum Florencji jest często odwiedzanym przez użytkowników miejscem. Nasze koleżanki miały okazję porozmawiać z jej pracownikami oraz podzielić się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Zdobyta wiedza i nowe umiejętności zostaną wykorzystywane do wzbogacenia oferty naszej biblioteki.

Więcej o projekcie:

„Biblioteka – piękno w różnorodności” – projekt Erasmus+ w WiMBP w Rzeszowie

„Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.

Natalia Szwedo

Barbara Hulek

Grupa uczestników kursu pozuje do zdjęcia w muzealnej sali Kopuła katedry we Florencji Grupa uczestników kursu pozuje do zdjęcia na tarasie, w tle widoczna katedra we Florencji Młoda kobieta w ciemnej sukience i ciemnych okularach pozuje do zdjęcia w wąskiej uliczce Młoda kobieta e wzorzystej sukience pozuje do zdjęcia między kamienicami Uczestnicy kursu siedzą przy stołach w sali szkoleniowej Panorama Florencji widziana z jednego ze wzgórz w mieście Uczestnicy kursu pozują do wspólnego zdjęcia w muzealnej sali Bilet do ogrodu Bardini ze zdjęciem przedtawiającym panoramę Florencji Młoda kobieta fotografuje obraz wiszący na ścianie galerii sztuki Młoda kobieta pozuje do zdjęcia przed budynkiem Palazzo Vecchio Młoda kobieta pozuje do zdjęcia w księgarni trzymając w dłoniach książkę