Spotkania w ramach cyklu Literackiej Blogosfery

Spotkania w ramach Literackiej Blogosfery w Filii nr 8 odbywają się już ponad rok. Miłośnicy książek raz w miesiącu dyskutują o nowościach wydawniczych, ulubionych tytułach czy blogach literackich.

Pomysł na powstanie klubu narodził przy okazji jednego ze spotkań autorskich, na którym bibliotekarze placówki mieli przyjemność poznać Paulinę Molicką - właścicielkę bloga literackiego „Recenzje Dropsa Książkowego” oraz Aleksandrę Szponar tworzącą stronę „Pasjonatka poleca”. Powstał wówczas plan stworzenia miejsca skupiającego blogerów, regionalnych pisarzy i miłośników książek. Dzięki tym spotkaniom narodziło się wiele literackich przyjaźni, powstało kilka nietuzinkowych autorskich pomysłów, dyskusji i wzajemnych twórczych inspiracji.

Miniony kwartał był równie pracowity jak i poprzednie miesiące, bowiem literacki rok rozpoczęliśmy spotkaniem z Mariolą Szydlik, autorką powieści „Pod niebem Kenii” i „Pod niebem Kenii. Ngomeni”. Autorka od kilka lat mieszka w Kenii, wraz z mężem postanowili spędzić czas emerytury w pięknym i spokojnym miejscu. Jak się jednak okazało nastał okres pełen niespodzianek, nieprzewidywalnych sytuacji oraz wyzwań, którym polscy emeryci musieli stawić czoła. Podczas spotkania Mariola Szydlik opowiedziała o swoim codziennym życiu i trudnościach, ale również o pięknych chwilach, przyjaźniach rodzących się z dala od polskiej rzeczywistości, satysfakcji jaką daje nauka w kenijskiej szkole i nadziei na wybudowanie domu na wzgórzu w Kokosowym Lesie. Cała relacja została urozmaicona niezwykle barwnymi zdjęciami.

Tematem lutowego spotkania były książki o tematyce miłosnej. Uczestnicy z wielką przyjemnością polecali książki z tym wątkiem, a następnie losowali cytaty przygotowane przez bibliotekarzy.

Marzec upłynął pod znakiem poezji Urszuli Pieprzak, aspirującej poetki debiutującej tomikiem poezji „Kolorowe koszmary życia”. Był czas na rozmowę o inspiracji, buncie, przyjaźni i szkole.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rozmawiać o książkach, przyglądać się rynkowi wydawniczemu, śledzić blogowe trendy oraz dowiedzieć się czym jest bookstagram i dlaczego warto go śledzić.

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 9 kwietnia o godz. 18.00 będziemy wspólnie tworzyć literacką mapę Polski.

Patrycja Solecka

Grono osób na zdjęciu grupowym z młodą autorką. W tle regały z książkami. Grupa osób na zdjęciu grupowym po spotkaniu z autorką. Pisarka na tle prezentacji multimedialnej. Obok czerwony fotel. Sala biblioteczna z książkami. Przy stole grupa osób dyskutujących o książkach.