Rzeszowskie Czwartki Literackie: Wiesław Hop

Majowe spotkanie Rzeszowskich Czwartków Literackich odbyło się 25 maja 2023 r., w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13. Zaproszonym gościem był Wiesław Hop.

Wiesław Hop – polski pisarz, publicysta i satyryk. Należy do Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

Urodził się w roku 1963 w Birczy, w powiecie przemyskim. Teren Pogórza Przemysko-Dynowskiego i Bieszczad jest jego miejscem na ziemi. Tutaj się wychował, tu spędził swoje dorosłe życie, uczył się i pracował. Ożenił się i wychował trójkę dzieci.

Uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Dynowie i na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Był nauczycielem, a w latach 1989 – 2010 policjantem KMP Przemyśl. Karierę policyjną zaczynał w  patrolu interwencyjnym, a później – po ukończeniu Szkoły Policji Kryminalnej w Pile - pracował jako funkcjonariusz operacyjno-dochodzeniowym w Międzygminnym Komisariacie Policji w Birczy oraz w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym KMP Przemyśl. Ostatnie trzynaście lat służby był Komendantem Komisariatu Policji w Birczy.

Pisze powieści i opowiadania tematycznie związane z Bieszczadami, Pogórzem Przemyskim i Podkarpaciem. Miejsce to wpisane jest w tożsamość autora i tworzy go tym kim jest. Poprzez swoją twórczość chce oddać hołd terenom swoich dziadków i rodziców, ukazując ich różnorodność i barwność. Stara się pokazywać lokalny folklor, burzliwe historycznie dzieje tego terenu, piękno przyrody. Umiłowanie natury widoczne jest w plastycznych opisach, które wyróżniają jego pisarstwo. Przyroda, kultura, historia i magia przeplatające się w powieściach pisarza stają się fuzją świata zewnętrznego i wewnętrznych przeżyć bohaterów jego utworów. Tworząc swoje postacie buduje osoby wielowymiarowe, zanurzone w codzienności i lokalnej kulturze, którym nieobce są zmagania z najbardziej pierwotnymi popędami.

Jego opowiadania były publikowane w czasopismach krajowych i polonijnych: między innymi w Nowej Wsi, Łowcu Polskim, Braci Łowieckiej, Detektywie, Warszawskiej Gazecie, Super Nowościach, Własnym Głosem, Gazecie Kulturalnej, Życiu Przemyskim, Życiu Podkarpackim, Kworum oraz Białym Orle wydawanym w USA. Twórczość autora były nagradzana w konkursach literackich.

Za książkę „Długa noc” (wydaną w 2020 r.) został  w 2021 r. wyróżniony Nagrodą Literacką „Złote Pióro”, którą przyznaje Oddział Rzeszowski Związku Literatów Polskich.

W 2020 r., za działalność pisarską, otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Książka „O północy w Bieszczadach” (wydanie z 2021 r.) otrzymała nagrodę literacką „Książka Roku 2021”, którą przyznaje Oddział Rzeszowski Związku Literatów Polskich.

W 2022 r. , za działalność pisarską, otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego”, którą przyznaje Rada Powiatu Przemyskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych gości. Dyskusję otworzył Jerzy Stefan Nawrocki. Rozmowa z autorem toczyła się wokół barwnych powieści z Bieszczadami w tle. Na spotkaniu wystąpił również Józef Tadla, który przedstawił  utwory muzyczne na gitarze klasycznej. Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali fragmentów audiobooków „Spacer ze śmiercią”, „Śmierć i życie”, „Przed wyrokiem”, „Prawdziwe szczęście”. Na zakończenie głos zabrał Stanisław Ożóg, podsumowując twórczość Wiesława Hopa.

Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w wydarzeniu. Kolejnym gościem Rzeszowskich Czwartków Literackich będzie Krzysztof Kwasiżur.

Katarzyna Błajdo

Prowadzący spotkanie, starszy mężczyzna w jasnej marynarce wpatrzony w kartki. Obok siedzi na fotelu gość spotkania, mężczyzna w garniturze oraz drugi mężczyzna z gitarą. Przed nimi zgromadzona publiczność. Prowadzący spotkanie mężczyzna czytający z kartki. Obok gość spotkania i mężczyzna z gitar. Starszy mężczyzna w czarnym ubraniu z długimi włosami i wąsami spoi twarzą do publiczności. Obok dwaj mężczyźni siedzą na fotelach. Mężczyzna siedzi z gitarą w ręku, przed nim stojak na nuty i mikrofon. Uczestnicy spotkania siedzą na krzesłach, patrzą na prowadzącego i gościa spotkania. Dwaj mężczyźni siedzący w fotelach i patrzący na siebie. Gość spotkania wpisuje się do księgi pamiątkowej biblioteki. Mężczyzna w białej koszuli i czarnej marynarce w kapeluszu na głowie. W tle roll-up z pegazami.