Wernisaż wystawy Krystyny Perlak w Wypożyczalni Głównej

Trzynastego wszystko zdarzyć się może, tak śpiewała Katarzyna Sobczyk i rzeczywiście w Wypożyczalni Głównej  właśnie 13 marca 2023 r. zdarzyło się bardzo wiele.

Po pierwsze przybyło mnóstwo gości, wszystkie miejsca siedzące były zajęte i paru uczestników niestety stało nawet w wiatrołapie.

Po drugie była niezwykle miła, radosna i serdeczna atmosfera.

Po trzecie atrakcji było sporo, ale tą najważniejszą była prezentacja trzynastu obrazów i trzynastu wierszy Krystyny Perlak.

Po czwarte o obrazach ciekawie opowiadała sama malarka.

Po piąte ramy słowne do każdego obrazu w postaci wierszy cudownie czytał aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Józef Hamkało.

Po szóste spotkanie uatrakcyjnili swoim śpiewem i grą : flecistka Katarzyna Bartkowicz-Zapaśnik oraz gitarzysta i wokalista Rafał Kulasa (kierownik Osiedlowego Klubu Kultury RSM „Akwarium” w Rzeszowie).

Po siódme Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek napisał list gratulacyjny skierowany do bohaterki wieczoru, który odczytała Agnieszka Kielar (inspektor ds. kultury w Urzędzie Miasta), wręczając także piękny bukiet czerwonych róż.

Po ósme gościem honorowym była znakomita aktorka i pieśniarka Adrianna Godlewska-Młynarska, która podkreśliła swoją wielką sympatię do Rzeszowa i tutejszej Biblioteki, gdzie gościła wielokrotnie.

Po dziewiąte swoją obecnością zaszczycili także: prof. Kazimierz Ożóg, aktorka Mariola Łabno-Flaumenhaft, najbliższa rodzina, przyjaciele, koleżanki pielęgniarki  Krystyny Perlak i członkowie Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Po dziesiąte piosenkę „Trzynastego” pięknie zaśpiewała Weronika (8 lat) - wnuczka Krystyny Perlak.

Po jedenaste Krystyna Perlak hojnie obdarowywała gości swoimi obrazami i katalogami wystawy, a goście odwdzięczali się bukietami kwiatów.

Po dwunaste można było smakować pyszne torty: czekoladowy z wiśniami i marcepanowy oraz prowadzić wspólne rozmowy nie tylko na tematy sztuki i poezji.

Po trzynaste wszystko to zorganizował i prowadził Włodzimierz Ratyński, który serdecznie dziękuje tak licznie biorącym udział w tym nadzwyczajnym spotkaniu, zarówno wykonawcom jak i uczestnikom. A właściwie wszyscy byli wykonawcami, bo wielokrotnie można było usłyszeć  zgodny, wspólny, wspaniały chór śpiewający znane utwory w rytm akompaniamentu flecistki i gitarzysty. Wystawę malarstwa zatytułowaną „Spełnianie marzeń” można oglądać do 31 marca 2023 r.

Krystyna Perlak właśc. Knutel urodziła się w malowniczej Woli Zarczyckiej niedaleko Leżajska. „Dzika azalia” to godło, którym posługuje się składając swoje prace w konkursach poetyckich i malarskich. Po przejściu na emeryturę po ponad 40 latach pracy w zawodzie pielęgniarki spełnia swoje dziecięce marzenia o malowaniu i pisaniu. W ciągu 3 lat namalowała ponad 370 obrazów. Każdy z nich został wyposażony w poetycką ramę ze słów. Jej wiersze ukazały się w antologiach i wydawnictwach zbiorowych. Miała 4 wystawy indywidualne połączone z wieczorami poezji, uczestniczyła w 7 plenerach malarskich. Śpiewa w chórze, tańczy tango. Jest uczestniczką warsztatów malarskich w Centrum Kultury i Sztuki w Łące.

Włodzimierz Ratyński

Uczestnicy wernisażu, w tle obrazy artystki ustawione na sztalugach. Dwie stojące kobiety, jedna trzyma w ręku dokument. Przed kobietami siedząca publiczność. Wokół obrazy ma płótnie. Dwóch stojących mężczyzn i kobieta zwróceni w stronę siedzącej publiczności. W tle obrazy i plakat zapowiadający spotkanie. Starsza kobieta obejmuje ramieniem dziewczynkę w kwiecistej sukience. W tle obraz z dwoma ptakami. Starsza kobieta w okularach uśmiecha się do publiczności. Starszy mężczyzna trzymający katalog wystawy w rękach stoi obok kobiety w sukience we wzory. Kobieta w czarnej sukience z bukietem róż w ręku. W tle obrazy stojące na sztalugach. Trzy kobiety trzymające w rękach bukiety kwiatów oraz mężczyzna w koszuli uśmiechają się pozując do zdjęcia.