Spotkanie autorskie z Rafałem Witkiem w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

10 czerwca br. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie z Rafałem Witkiem – autorem licznych powieści, opowiadań i wierszy przeznaczonych dla młodych czytelników, twórcą tekstów edukacyjnych do szkolnych podręczników, laureatem wielu literackich nagród (m.in. Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren za „Klub latających ciotek” oraz Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za powieść „Zgniłobrody i luneta przenaczenia”).

Pisarz przeniósł dzieci w niezwykły świat książkowych historii. Zadbał o atrakcyjne zajęcia związane z literaturą i nie tylko. Nie zabrakło zabaw „na rozgrzewkę”, podczas których dzieci komunikowały swoje niewyspanie czy poranne przygotowania za pomocą określonych ruchów. Uczestnicy mieli też możliwość rozwiązywania różnych zagadek, udawania odgłosów psa za każdym razem, gdy ten pojawiał się w tekście i jak najszybszego odczytania wiersza o awanturze w trzeciej klasie.

Istotnym elementem spotkania były opowieści autora o jego książkach. Pisarz wracał pamięcią nawet do swoich najstarszych publikacji. Pokrótce przedstawił główny zarys niektórych opowiadań i powieści, zachęcając młodych czytelników do lektury książek. Odpowiedział także na pytania dzieci o ulubionego autora, proces twórczy i inspiracje. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się nawet, czy pomysły na książkowe historie przychodzą do autora czasem we śnie.

Bardzo ciekawy był też trening rymowania. Rafał Witek odczytywał swój wiersz, zostawiając dzieciom ostatnie słowo do dopowiedzenia. Słuchacze chóralnie i bezbłędnie uczestniczyli w recytacji utworu. Bardzo dobrze sprawdzili się również w udzielaniu odpowiedzi na zadawane przez autora pytania pochodzące z jego detektywistycznej książki.

Na zakończenie uczestnicy mieli okazję podejść do autora, by uzyskać dedykacje, autografy i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Dzieci wyniosły ze spotkania cenną lekcję, dotyczącą interpretacji tekstów. Pisarz uświadomił im bowiem, że niezwykłe w tworzeniu i czytaniu książek jest to, że każdy może coś do nich „dopowiedzieć”, inaczej zrozumieć i zdarza się to nawet samym pisarzom w ich własnych dziełach! Z pewnością spotkanie to przyniosło dzieciom wiele radości i zachęciło ich do czytania, ale też własnych prób twórczego działania w przestrzeni literackiej.

Klaudia Władyka