Spotkanie autorskie z Łoną
Dyskusyjne Kluby Książki to projekt, który pozwala na spotkania ludzi i rozmowy o literaturze w wielu kontekstach. Tym razem zaprosiliśmy czytelników, aby porozmawiać o literaturze i muzyce. 1 grudnia 2024 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie spotkali się fani, pasjonaci muzyki i twórczości Łony, jednego z najbardziej znanych i cenionych raperów.
Łona, czyli Adam Zieliński jest szczecińskim raperem, autorem tekstów i producentem muzycznym, który działa na muzycznym rynku w duecie z Webberem od dwudziestu lat, wydał w tym czasie 6 albumów. Ostatnie długogrające albumy Łony i Webbera: „Cztery i pół” i „Nawiasem mówiąc” uzyskały status Złotych Płyt. W 2023 roku ukazała się jego płyta pt. „Taxi”, stworzona wspólnie z Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą, nagrodzona m. in. trzema Fryderykami (album roku hip-hop, projekt artystyczny roku, teledysk roku) oraz dwiema nagrodami Popkiller (album roku, raper roku). W 2017 roku Rada Języka Polskiego uhonorowała go tytułem „Młody Ambasador Polszczyzny”. W 2020 roku wraz z Webberem otrzymali od Prezydenta Miasta Szczecina tytuł honorowych ambasadorów Szczecina, a w 2024 — Paszport Polityki przyznawany przez czytelników tego tygodnika. W 2023 r. ukazała się książka traktująca o twórczości Łony pt. „Rytm schowany w tekście. Adam „Łona” Zieliński i kultura popularna” pod red. Jerzego Madejskiego, Pawła Dziela i Patrycji Masternak wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Łona jest również prawnikiem praktykującym w jednej ze szczecińskich kancelarii.
Spotkanie poprowadził Adam Bienias, dziennikarz, redaktor w TVP Rzeszów i twórca programu „Moda na język polski”, w którym tematem głównym są zmiany we współczesnym języku. Łona opowiadał o początkach pisania tekstów, wchodzenia w świat rapu i źródłach muzycznych inspiracji. Język to bardzo plastyczne tworzywo, którym można się bawić i pokazywać rzeczywistość za pomocą ironii, humoru z dużą dozą uważności. Rozmowa dotyczyła powstawania najnowszego albumu „Taxi” i współpracy z Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą oraz Zuzanną Głowacką, producentką wykonawczą. Płyta to rejestr przestrzeni miejskich rozmów, dialogów toczonych w taksówkach. To opowieści o życiu, nostalgii za upływającym czasem. Podczas spotkania wybrzmiał również temat współpracy przy powstawianiu utworów do musicalu „1989”.
Spotkanie zgromadziło ludzi z różnych pokoleń i każdy z miłośników mógł zdobyć autograf na płycie, porozmawiać z gościem, podzielić się refleksjami. Łona chętnie pozował do zdjęć ze swoimi fanami.
Niedzielne popołudnie w bibliotece było czasem, gdzie najwięcej uwagi poświęcono słowom, których siła wzrasta przy rozmowie z drugim człowiekiem. O mocy języka i jego twórczej funkcji mogli się przekonać uczestnicy tego nieszablonowego wydarzenia.
Spotkanie obyło się w ramach programu DKK i dofinansowane jest ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Podkarpackiego.
Marcelina Janisz, Katarzyna Buczek – koordynatorki woj. DKK
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie