„Relaks dla Malucha” – podsumowanie cyklicznych spotkań czytelniczych dla dzieci i rodziców w Filii nr 6

Działalność klubu czytelniczego dla dzieci i rodziców „Relaks dla Malucha” zyskuje coraz większą popularność, kolejne spotkania za nami, przyszedł czas na podsumowanie.

25 lutego odbyło się spotkanie na podstawie książki „Jojo i joga” autorstwa Emily Ann Davison. Opowieść o energicznej króliczce Jojo nie tylko wciągnęła dzieci, ale też wprowadziła je w stan relaksu i wyciszenia. Dzięki prostym ćwiczeniom oddechowym oraz elementom jogi, maluchy dobrze spędziły czas, a także nabyły umiejętności korzystne dla zdrowia i równowagi psychicznej.

16 marca dzieci wysłuchały opowiadania „Elmer i wyścig” Davida McKee. Sportowe rozgrywki zakończyły się rozdaniem medali dla wszystkich uczestników zawodów. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że jest możliwe zwycięstwo bez przegranych. Każdy może wygrać. Następnie z pomocą rodziców dzieci rozwiązywały zagadki o zwierzętach i grały w kalambury. Na zakończenie wszyscy wykonali kolorowe medale, które stały się pamiątką z zajęć.

20 kwietnia przenieśliśmy się na plac zabaw małych dinozaurów, a to za sprawą książki „Przytulozaur” autorstwa Rachel Bright. Razem z głównym bohaterem przeżyliśmy mnóstwo emocji: od ekscytacji, przez radość, otarliśmy się o smutek i odzyskaliśmy spokój. Podczas spotkania wszyscy ćwiczyliśmy wyciszenie i uważność poprzez trening dino-jogi. Wspólnie omówiliśmy ważne sprawy tj. zasady uprzejmego zachowania się podczas zabawy. Razem rozwiązaliśmy krzyżówkę obrazkową, a na zakończenie zaprojektowaliśmy stroje dla dinozaurów.

8 czerwca pewien mały wilk zaprosił wszystkich na leśną ucztę. Nasi mali goście rozwiązywali zagadki dotyczące treści książki „Wilk, który pachniał truskawkami” autorstwa Raffaelli Bertagnolio. Następnie „wyczyścili” wielkie zęby z kolorowych zarazków dobierając je w pary oraz przygotowali gar leśnej zupy. Nie obyło się oczywiście bez zabawy relaksacyjnej – rodzice „na niby” przykleili dzieci do podłogi, aby mogły się chwilę wyciszyć i zrelaksować.

Sobotnie spotkania dla najmłodszych czytelników z cyklu „Relaks dla Malucha” obfitowały w różne aktywności: czytanie książek, quizy i zagadki, ćwiczenia na spostrzegawczość, zabawy sensoryczne i warsztaty plastyczne. Wprowadzenie ćwiczeń relaksacyjnych wyciszyło dzieci i skłoniło do większej uważności. Uczestnicy zajęć mieli okazję zapoznać się z księgozbiorem, a także oswoili się z biblioteką i miło spędzili w niej czas.

Na kolejne spotkanie zapraszamy po wakacjach.

Anna Pieniążek

Młoda kobieta liczy z dziećmi na palcach Dzieci siedzą na podłodze w bibliotece i oglądają bajkowe ilustracje na ekranie Młoda kobieta siedzi z grupą dzieci, w tle regały biblioteczne Grupa dzieci siedzi na pododze, jedno stoi i trzyma w rękach pluszowego słonia Bibliotekarka siedzi z dziećmi w kręgu Bibliotekarka pokazuje siedzącym na podłodze dzieciom ksiażkę z obrazkami Dzieci wraz z rodzicami siedzą na podłodze w bibliotece Dzieci wraz z rodzicami siedzą na podłodze w bibliotece oglądając książkę prezentowaną przez bibliotekarkę Bibliotekarka pokazuje siedzącym na podłodze dzieciom i ich rodzicom kolorowe obrazki Młoda bibliotekarka czyta siedzącym na podłodze dzieciom Dziecko stoi przy tablicy, na której widać drzewo i truskawki Rodzice wraz z dziećmi siedzą na podłodze w bibliotece