Przedszkolaki w Wypożyczalni Głównej

Czytając nagłówek tej relacji nasuwa się pytanie: co takie małe dzieci robiły w bibliotece dla dorosłych? Otóż okazuje się, że spędziły bardzo miło i pożytecznie czas, bawiąc się świetnie i zdobywając nowe umiejętności. Pierwsza grupa z Przedszkola Publicznego nr 44 w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 66A o nazwie „Słoneczka”, zawitała do nas w marcu br. i tak rozreklamowała naszą bibliotekę oraz ciekawe zajęcia, że 27 kwietnia 2023 r. gościliśmy grupę „Misie”, a do wizyty w Wypożyczalni Głównej szykuje się kolejna grupa, tym razem „Sówki”.

Dzieciaki usadowione wygodnie na specjalnych poduchach otrzymały ćwiczebne karty biblioteczne z wizerunkiem fragmentów  rzeszowskich zabytków, była zatem okazja do ich rozpoznania i nazwania, okazało się, że duża grupa pięciolatków świetnie zna te charakterystyczne budowle naszego miasta. Dla wszystkich dzieci przygotowane były piękne kolorowe książki o psach, kotach, chomikach, koniach i innych zwierzętach, o ptakach, motylach, kwiatach i samochodach. Wydawnictwa wzbudziły wielkie zainteresowanie przedszkolaków ale po ich obejrzeniu jeszcze z większą ciekawością przystąpili do samodzielnego zapisu tychże książek na ćwiczebne konta czytelnicze za pośrednictwem nowoczesnego selfchecka. Nie obyło się bez zwiedzania pierwszego piętra wypożyczalni gdzie zgromadzono liczne zbiory oraz oglądania windy do transportu książek.  Nie mniejszą atrakcją był zwrot zapisanych wcześniej książek poprzez wrzutnię zewnętrzną do samodzielnego oddawania zbiorów bibliotecznych z użyciem zbliżeniowej karty bibliotecznej. Była prezentacja bramki kontrolno-raportującej   i wielokrotne wzbudzanie alarmu świetlnego i dźwiękowego przy próbie przejścia z książkami niezapisanymi na konta czytelnicze, a także oglądanie książkomatu.

Pięciolatki na zakończenie spotkania otrzymały bardzo poważne zadanie aby poinformować rodziców, dziadków, ciocie i wujków oraz starsze rodzeństwo o dużej, zasobnej w zbiory i  bardzo nowoczesnej bibliotece, która mieści się przy ul. Dąbrowskiego. I o tym, że nauczyły się posługiwać zbliżeniową kartą biblioteczną, samodzielnie wypożyczać książki za pośrednictwem selfchecka oraz je zwracać za pomocą zewnętrznej wrzutni działającej 24 h na dobę, dowiedziały się również, że w tutejszej bibliotece można wypożyczać książki, filmy, książki mówione, mapy i czasopisma.

Zadowolone „Misie” pożegnały się okrzykiem „Biblioteka”, dzierżąc w rączkach gustownie zapakowane upominki do których dołączono ładne zakładki do książek i wizytówki Wypożyczalni Głównej.

Grupa dzieci siedzi na dywanie. Na środku mężczyzna w koszuli w kratkę. Grupa dzieci siedząca na dywanie. Dzieci trzymają na kolanach książki. Mężczyzna podaje książkę dziewczynce. Dzieci ustawione w kolejce do selfchecka. Obok siedzi mężczyzna w koszuli w kratkę. Grupa dzieci i mężczyzna pomiędzy regałami z książkami. Grupa dzieci zgromadzonych przy taśmie wrzutni. W tle regał z książkami. Dzieci patrzą na zwrot książki przy użyciu wrzutni. Grupa dzieci w kamizelkach odblaskowych obok regałów z książkami. Grupa dzieci w kamizelkach odblaskowych siedząca na dywanie i patrząca na stojącego mężczyznę w marynarce. W tle obrazy na sztalugach.