„Pinakoteka jak marzenie”- spotkanie w Filii nr 10

7 marca 2023 r. w Filii nr 10 odbyło się spotkanie kobiet w Klubie „Radość czytania”, połączone ze spotkaniem autorskim, otwarciem wystawy i warsztatami tekstylnymi prowadzonymi przez Małgorzatę Lasek pod hasłem: „Pinakoteka jak marzenie”.

Małgorzata Lasek - z pochodzenia rzeszowianka, mieszka i tworzy w Dulczy Małej. Studiowała na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej i ukończyła studia podyplomowe na kierunku Wychowanie Plastyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Większość życia zawodowego poświęciła edukacji plastycznej zarówno jako nauczyciel plastyki jak i animator prowadzący liczne warsztaty rękodzieła artystycznego.

Autorka unikatowych prac, tworząca oryginalne, niepowtarzalne przedmioty z recyklingu, specjalizująca się w wykonywaniu obrazów wielkoformatowych. Skrawki tkanin, koronek, pasmanterii łączy w całość, zszywając i naszywając je za pomocą maszyny do szycia lub ręcznie, dodając koronki i elementy haftu.

Artystka szuka inspiracji w przyrodzie. Gromadzi zasuszone liście, źdźbła  traw, a także guziki, fragmenty starych zasłon i obrusów, które stają się później elementami artystycznego kolażu. Tworzy także dekoracje okolicznościowe.

Pani Małgorzata od wielu lat aktywnie uczestniczy w promocji wydarzeń kulturalnych Rzeszowa i gminy, w której zamieszkuje. Udziela chętnie instruktażu, dzieląc się swoim doświadczeniem i pasją. Autorskie spotkania przyciągają sporo osób, które chętnie uczestniczą w propozycjach warsztatowych.

Współpracuje z instytucjami kultury w tym z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie,  prowadząc niesztampowe warsztaty artystyczno-rękodzielnicze podczas dużych imprez miejskich.

W scenerii barwnych unikatowych prac, autorka  opowiedziała licznie zgromadzonym Paniom między innymi o sztuce tworzenia warsztatu pracy, inspiracjach oraz materiałach jakie wykorzystuje podczas wykonywania oryginalnych dekoracji. Poznaliśmy również historię broszki na przestrzeni lat i renesans jaki obecnie przeżywa w inspiracjach modowych.

Pani Małgorzata przybliżyła nam swoją twórczość artystyczną - to także przekazywany talent z pokolenia na pokolenie, przebywanie wśród prac członków rodziny na przestrzeni lat. Dużym sukcesem i osiągnięciem artystki jest fakt, że jej prace są eksponowane w różnych miejscach świata.

Jej różnorodność twórcza przejawia się w dużych wielkoformatowych obrazach po małe formy takie jak aniołki, zabawki, lalki, zające, a najnowszym pomysłem są broszki i ozdoby biżuteryjne. To działanie wyobraźni twórczej, bez użycia szablonów czy wzorów. Artystka zachęciła uczestniczki spotkania, by również użyły swojej inwencji twórczej, specjalnie na spotkanie przygotowała półprodukty do wykonania broszek. Podczas warsztatów, przy wykorzystaniu ozdobnych guzików, artykułów dekoracyjnych, koralików, wstążek, tasiemek, tiuli, powstały samodzielnie wykonane nietuzinkowe prace w formie kwiatów czy rozetek.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony twórczy czas w naszej Bibliotece, Pani Małgorzacie za podzielenie się z nami swoją pasją. Cieszymy się, że ten wyjątkowy dzień był pełen radości, uśmiechu i wzajemnej życzliwości.

Bogusława Fura, Maria Jamróg

Zapraszamy Czytelników do obejrzenia wystawy prac Pani Małgorzaty Lasek, która będzie dostępna w dniach 7-31 marca 2023 r. w godzinach otwarcia Filii nr 10.

Dzień Kobiet w Klubie „Radość czytania” - Polskie Radio Rzeszów

Kobieta w średnim wieku siedząca w fotelu przy stoliku z kawowym na którym stoi bukiet kwiatów, słodycze i herbata. W tle prace W tle obrazy wielkoformatowe przedstawiające kwiaty wykonane z różnokolorowych materiałów. Uczestniczki spotkania siedzące przy stolikach i patrzące w na prace artystyczne wykonane przez prowadzącą spotkanie. Uczestnicy spotkania, kobiety w różnym wieku siedzące przy stolikach kawowych. Uczestnicy spotkania, kobiety w różnym wieku siedzące przy stolikach kawowych. Uczestnicy spotkania wraz z prowadzącą. W tle prace artystki. Uczestnicy spotkania oglądające wielkoformatowe obrazy wykonane z tkanin przedstawiające kapliczki, motywy roślinne oraz postać kobiety. Uczestnicy spotkania oglądający broszki i ozdoby biżuteryjne wykonane przez gościa spotkania. Pinakoteka jak marzenie8