Poznaliśmy tajniki efektywnego uczenia się i szybkiego czytania

Spotkanie, które odbyło się w sobotnie popołudnie, 16 marca 2024 r., było prawdziwą ucztą wiedzy na temat efektywnego uczenia się i poprawy tempa czytania.

 

Rozpoczęło się ono od serdecznego powitania przez Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie - Bożenę Jandę, która podkreśliła, znaczenie nieustannego rozwoju osobistego, niezależnie od wieku. Następnie głos zabrała Beata Kwiecińska-Pintos, prowadząca spotkanie, która w przystępny i zabawny sposób przybliżyła uczestnikom podstawowe mechanizmy funkcjonowania pamięci oraz strategie skutecznego uczenia się. Ekspertka podkreśliła, że każdy może nauczyć się efektywnie przyswajać nowe informacje.

Goście spotkania mieli okazję w praktyczny sposób doświadczyć mechanizmów pamięci poprzez zadania, takie jak np. próba przywołania w pamięci wydarzeń z minionych dni, a nawet miesięcy. Wykład skupiał się na kluczowych aspektach uczenia się, w tym koncentracji i odpowiednim przygotowaniu mózgu do nauki. Zabawne przykłady i ciekawe ćwiczenia sprawiły, że temat stał się jeszcze bardziej przystępny i interesujący dla uczestników.

Prowadząca zaprezentowała także metodę „stuningowania” mózgu przed nauką oraz technikę pomodoro, opartą na interwałach skupienia i przerw, co spotkało się z żywym zainteresowaniem uczestników.

Kolejnym omówionym aspektem była sztuka szybkiego czytania. Ekspertka podzieliła się skutecznymi metodami zwiększenia tempa czytania, takimi jak rozgrzewka oczu czy użycie wskaźnika podczas czytania. Przedstawiła również strategię S3QR, która pomaga skutecznie przyswajać dany materiał.

Nie zabrakło także praktycznych wskazówek dotyczących notowania i organizowania informacji, takich jak mapy myśli czy metoda Cornell'a. Prelegentka zachęcała również do eksperymentowania z różnymi technikami, takimi jak sketchnoting czy piktogramy.

Podsumowując, spotkanie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie było nie tylko źródłem cennej wiedzy na temat efektywnego uczenia się i poprawy tempa czytania, ale także okazją do wzbogacenia swojej wiedzy o praktyczne narzędzia, które można w zasadzie „od zaraz” zastosować w codziennej nauce i pracy. Energiczna prowadząca stworzyła pełną humoru atmosferę oraz w stosunkowo krótkim czasie przekazała obfitą dawkę wiedzy, czyniąc to wydarzenie niezapomnianym dla wszystkich jego uczestników.

 

Izabela Deszczak-Podraza

Galeria zdjęć

Uczestnicy warsztatów siedzący na widowni. Na środku dwie kobiety przemawiające. Kobiet w okularach i krótkich włosach, trzyma mikrofon i mówi do widowni. Kobieta prowadzi warsztaty. Korzysta z flipchartu. Na ścianie prezentacja, kobieta rysuje wykresy na flipcharcie. Kobieta prowadząca spotkanie stoi twrzą do widowni, na tle ścianki z logo biblioteki. Prowadząca warsztaty siedzi na podłodze, obok niej kostki do gry. Sala, w której znajduje się radosna widownia. Na środku sali warsztatowczyni. Uczestnicy warsztatów prowadza rozmowę z wykładowczynią.
powrót do kategorii
Poprzedni

Pozostałe
aktualności