„Ocalić od zapomnienia – dawna wieś w miniaturze” – wystawa Pana Józefa Woźnika w Filii nr 9 WiMBP
Od 1 do 30 września 2023 r. w Filii nr 9 WiMBP Czytelnicy mieli możliwość oglądać wystawę autorstwa Pana Józefa Woźnika, przygotowaną z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa. Inspiracją dla Pana Józefa do stworzenia tej wystawy była jego rodzinna wieś – Zagorzyce. Z różnych materiałów wykonał on miniaturowe modele dawnych budynków gospodarczych, urządzeń rolniczych oraz przedmiotów codziennego użytku, a to wszystko po to, by pamięć o tych rzeczach nie zanikła wśród kolejnych pokoleń. Z tego względu, z wykorzystaniem wystawy przeprowadziliśmy zajęcia dla klas ze szkoły podstawowej, a także dla przedszkoli. Odwiedziły nas klasy: I-III ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Rzeszowie. Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się eksponatom, obejrzeli także ciekawą prezentację o dawnym życiu na wsi. Podczas spotkania z klasami IIc i IIIc, swoją obecnością zaszczycił nas sam Pan Józef Woźnik. Uczestnicy mogli wysłuchać fascynujących opowieści dotyczących jego dzieciństwa i młodości na wsi. Na zajęciach z klasą IIa rozmawialiśmy też o kulturze oraz tradycjach Lasowiaków. Dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach tworzenia lasowiackich, ozdobnych serwetek.
Wśród odwiedzających nas w tym miesiącu przedszkoli znalazły się Przedszkole Publiczne nr 5, 13, 14, 41, 42. Nasi mali goście, na początku dyskutowali o własnych doświadczeniach ze wsią – niektórzy bywają tam bardzo rzadko, a niektórzy mają na wsi dziadków lub dalszą rodzinę, którą często odwiedzają. Zastanowiliśmy się też nad różnicami pomiędzy pracą na wsi dawniej, a obecnie. Wspólnie stwierdziliśmy, że dzisiejsze, zmechanizowane życie na wsi jest o wiele łatwiejsze niż kilkadziesiąt lat temu. Później dzieci wysłuchały bajki „Samochodzik Franek na wsi”, a następnie główkowały nad zagadkami. W dalszej części spotkania przedszkolaki zastanawiały się, do czego mogą służyć wybrane eksponaty z wystawy, na przykład tarka do prania, wiatrak, maselnica czy kosa. Na koniec zajęć, by dobrze je zapamiętać, dzieci wykonały swoje własne zakładki do książek w kształcie krówek.
Zajęcia z wykorzystaniem wystawy Pana Józefa Woźnika przeprowadziliśmy także dla wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Rzeszowie.
Bardzo dziękujemy Panu Józefowi Woźnikowi za udostępnienie pięknej wystawy oraz za udział w spotkaniach z dziećmi. Dzięki temu mogliśmy przybliżyć młodemu pokoleniu, jak dawniej wyglądało życie na wsi i z jakimi trudnościami musieli borykać się jej mieszkańcy. Dziękujemy również Paniom z Zespołu Ludowego „Wesołe Kumoszki” za użyczenie pięknych, rzeszowskich strojów ludowych, które świetnie uatrakcyjniły nasze zajęcia.
Joanna Kut