Noc Bibliotek 2024 w Rzeszowie – Moc Bibliotek

W piątek, 11 października 2024 r., Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która odbyła się pod hasłem „Moc bibliotek”. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w czterech naszych placówkach: w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz w Filiach nr 3, 4 i 5. Wszystkie z nich przygotowały pełne atrakcji spotkania, których celem było promowanie radości z czytania, literatury oraz pokazanie, że biblioteka to miejsce pełne magii i niespodzianek, otwarte dla każdego.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży (ul. Słowackiego 11)

Noc Bibliotek w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży była okazją, by dzieci w wieku 8–12 lat uczestniczyły w kreatywnych i pełnych wrażeń zajęciach. Rozpoczęliśmy wieczór budową plenerowej biblioteki z klocków LEGO. Podczas tych warsztatów dzieci mogły tworzyć swoje wymarzone, kolorowe przestrzenie do czytania. Następnie odbył się pokaz iluzji, który wprowadził wszystkich w atmosferę magii – dzięki Przemysławowi Wilkowi, który zachwycił dzieci swoimi sztuczkami. Wieczór zwieńczyły warsztaty scrapbookingu, podczas których uczestnicy tworzyli własne zakładki do książek, ozdabiając je inspirującymi cytatami. Te trzy godziny pełne zabawy, nauki i magii pozostawiły w nas wspomnienia, które długą będą wywoływać uśmiech na twarzy.

Filia nr 3 (ul. Krzyżanowskiego 6)

W Filii nr 3 dzieci przeniosły się do bajkowej krainy za sprawą spektaklu „Misiowe przygody” w wykonaniu Teatru NEMNO. Historia Misia Tymoteusza uczyła wartości, takich jak przyjaźń i troska o zwierzęta, a młodzi widzowie z entuzjazmem uczestniczyli w przedstawieniu, doradzając głównemu bohaterowi. Po spektaklu, na warsztatach plastycznych, dzieci tworzyły kukiełki z drewnianych łyżek, inspirując się ulubionymi postaciami z bajek. Nie zabrakło także brokatowych tatuaży i kolorowych warkoczyków, które cieszyły się dużym powodzeniem. Wieczór był pełen radości i twórczych aktywności, a każde dziecko zabrało do domu własnoręcznie wykonaną pamiątkę.

Filia nr 4 (ul. Ofiar Katynia 15)

Filia nr 4 powitała uczestników wyjątkowym, magicznym nastrojem, który zapanował za sprawą „Żółtoksiężnika” – czarującego animatora, który swoimi sztuczkami rozbawił i zadziwił wszystkich obecnych. Dzieci mogły też puścić wodze wyobraźni, tworząc artystyczne instalacje i ożywione książki przy wsparciu rodziców. Zabawy, takie jak wielkoformatowa gra planszowa i kreatywne kolorowanki, dopełniły wieczoru, który na długo zostanie w pamięci uczestników. Całe wydarzenie potwierdziło, że biblioteka ma moc inspiracji i nieskończonej kreatywności.

Filia nr 5 (ul. Budziwojska 194)

W Filii nr 5 wieczór rozpoczął się warsztatami „Jak wyhodować anioła”, opartymi na opowiadaniu Grzegorza Kasdepke. Dzieci, wspólnie z opiekunami, malowały anioły na koszulkach, karmiąc je kolorem i emocjami. To była doskonała okazja, by przyjrzeć się temu, jak literatura może wzbogacać naszą wyobraźnię i duchowość. Wysłuchaliśmy niezwykle poruszająca opowieści o jedenastoletniej Marcie, która przechodzi rodzinny kryzys, ale ma wsparcie aniołów, była głównym tematem tego spotkania. Uczestnicy mogli wczuć się w atmosferę bliskości, zrozumienia i empatii, które płyną z książek.

Noc Bibliotek w rzeszowskich placówkach WiMBP pokazała, że biblioteka to miejsce pełne inspiracji, radości i magii, a każda z czterech agend miała coś wyjątkowego do zaoferowania. Wieczór pełen literackich przygód, kreatywnych warsztatów i spotkań z magią na pewno pozostanie w sercach uczestników na długo. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym niezwykłym wydarzeniu, oraz zaproszonym gościom, którzy wnieśli swoją „moc” do każdej z naszych bibliotek!

Piotr Woszczak

Grupa dzieci siedzi na podłodze w ciemności oglądając przedstawienie teatrzyku kukiełkowego Grupa dzieci siedzi i stoi wokół stołu z materiałami plastycznymi Stół z kolorowymi materiałami do tworzenia kukiełek Grupa dzieci i rodziców siedzi i stoi wokół stołu z materiałami plastycznymi Zbliżenie na kolorową lalkę kukiełkę w szarym kapeluszu, żółtej bluzce i niebieskich spodniach Dzieci stoją w kolejce po kolorowe naklejki - tatuaże Dzieci siedzą na podłodze w ciemnej sali i słuchają bajek czytanych przez bibliotekarkę Dzieci wraz z rodzicami oglądają występ teatrzyku Aktor w żółtym garniturze stoi na jednej nodze z uniesionymi w górę rękami Aktor w żółtym garniturze zadaje dzieciom pytanie, a one zgłaszają się do odpowiedzi Dzieci bawia się gigantycznie dużymi klockami Dzieci leżą na podłodze i kolorują wielki obrazek Bibliotekarki pokazują dzieciom ręcznie robione książki Zbliżenie na stół z materiałami plastycznymi Dwoje dzieci przytulonych do wielkiej maskotki misia czyta książkę Dzieci wraz z rodzicami wyklejają kolaże Bbilioteczna sala z ułożonym na podłodze torem przeszkód Tłum dzieci i rodziców w biliotecznej sali Chłopiec pozuje do zdjęcia z książką na tle ściany z papierowymi skrzydłami anioła Dzieci siedzą przy stole i malują wzory na białych podkoszulkach Dzieci malują farbami wzory na białych podkoszulkach Dzieci siedząc przy stole dekorują farbami białe podkoszulki Dzieci pozują do wspólnego zdjęcia we własnoręcznie pomalowanych podkoszulkach Stół pełen kolorowych klocków Kolorowa makieta z klocków na podłodze Grupa dzieci siedz na krzesełkach pozując do wspólnego zdjęcia Dzieci siedzą przy niebieskim stoliku i wykonują prace plastyczne pod okiem rodziców Zbliżenie na wykonany przez dziecko kolaż z kwiatami i zwierzętami