„Natura jest kobietą” – spotkanie z refleksolożką Justyną Miśków
Naturalna, bezpieczna, nieinwazyjna – taka jest refleksologia, przekonywała Justyna Miśków podczas spotkania 18 lutego 2025 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. Prelekcja pod hasłem Natura jest kobietą była dedykowana wszystkim poszukującym naturalnego wsparcia dla organizmu w odzyskaniu równowagi. Uczestnicy spotkania byli pod ogromnym wrażeniem wiedzy prelegentki, skupionej na refleksologii jako terapii odruchowej o wymiarze holistycznym. Justyna Miśków tłumaczyła jak poprzez głęboki, precyzyjny, rytmiczny ucisk w obrębie małego obszaru skóry (tzw. mapa odruchowa, strefa refleksoryczna) w sposób celowy i zaplanowany, wpływa na różne aspekty funkcjonowania człowieka: fizyczny, emocjonalny, umysłowy.
Refleksolożka zacytowała Jolandę Palagyi: Strefy refleksologiczne jednoczą w sobie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość organizmu, po czym omówiła powody, dla których warto stosować refleksologię i jej rodzaje, dlaczego łączy ją z aromaterapią, na co trzeba uważać zaopatrując się i dozując olejki eteryczne oraz jakie są przeciwwskazania do korzystania z zabiegów.
Justyna Miśków opowiedziała także ciekawie o zawodzie refleksologa, m.in. o tym, że znajduje się on od 2005 roku na ministerialnej liście zawodów, że egzamin zdawała u samej Wandy Bratko - prekursorki refleksologii w Polsce metodą Ingham, a jako wartościowe źródło swojej wiedzy zaprezentowała własną biblioteczkę dotycząca tematu i listę fachowej literatury. Wspomniała także o frajdzie jaką daje jej nagrywanie podcastów z cyklu Refleksolog po godzinach dotyczących zdrowego trybu życia, emocji, holistyki i psychologii.
Spotkanie zakończyły indywidualne rozmowy oraz porady. Dziękujemy za zainteresowanie spotkaniem a prelegentce za cenne spostrzeżenia i wiedzę dotyczącą funkcjonowania organizmu ludzkiego i jego zdolności do samoregulacji.
Spotkanie zainicjowane przez Klub Kobieca Przestrzeń Kreatywna.
Monika Ohar-Pawiak