Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej i cyfrowe zasoby WiMBP w Rzeszowie

E-booki i audiobooki mają w marcu swoje święto! Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Książki Elektronicznej przygotowaliśmy krótkie zestawienie prezentujące zasoby cyfrowe oraz usługi e-czytelnicze dostępne w naszej Bibliotece.

E-czytanie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

Od grudnia 2018 r. wydajemy czytelnikom kody pozwalające na bezpłatny dostęp do platformy Legimi. To największa elektroniczna wypożyczalnia książek w Polsce mająca w swoim zasobie ponad 180 000 e-booków oraz kilkadziesiąt tysięcy audiobooków i synchrobooków. Dla czytelników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie dostęp do Legimi zapewniony jest w ramach specjalnego pakietu bibliotecznego, bez limitu przeczytanych stron i z ofertą rozszerzoną o audiobooki.

Bezpłatne kody dostępu do serwisu Legimi w WiMBP w Rzeszowie - informacje praktyczne

Nasz katalog umożliwia przeszukiwanie e-zbiorów dzięki ich graficznemu wyróżnieniu - piktogram czytnika na stronie głównej katalogu otwiera kolekcję e-booków (w której dostępne są zarówno pozycje z oferty Legimi, jak i z serwisu Wolne Lektury), zaś piktogram książki z głośnikiem otwiera kolekcję audiobooków dostępnych na płytach w wypożyczalniach WiMBP w Rzeszowie.

E-booki w Katalogu centralnym WiMBP w Rzeszowie

Audiobooki w Katalogu centralnym WiMBP w Rzeszowie

W ramach promocji e-czytelnictwa wypożyczamy także czytniki książek elektronicznych. W naszej ofercie dostępne są urządzenia InkBook Prime oraz PocketBook Touch Lux 5.

Informacja o czytnikach e-booków w placówkach WiMBP  w Rzeszowie

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

Największą bazą cyfrowych książek i czasopism w naszym województwie jest Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa tworzona od 2008 r. przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie oraz Bibliotekę Uniwersytetu Rzeszowskiego we współpracy z kilkunastoma innymi instytucjami kultury.

PBC posiada bogate e-zbiory dotyczące regionu (nie tylko obecnego województwa podkarpackiego, ale szerzej, dawnej Galicji i Kresów), można w niej znaleźć także pozycje związane z innymi obszarami kraju i świata.

Wachlarz tematyczny dostępnych online książek, broszur, gazet i czasopism, druków ulotnych czy katalogów jest szeroki - od historii, kultury i etnografii poprzez botanikę, zoologię i paleontologię po sprawozdania szkolne, przepisy kulinarne i przewodniki turystyczne. Poza publikacjami w języku polskim Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa udostępnia także pozycje w języku ukraińskim, niemieckim, francuskim czy włoskim.

Poruszanie się w mnogości e-zbiorów Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej ułatwia rozbudowana wyszukiwarka oraz indeksy. Publikacje tekstowe oraz materiały graficzne (pocztówki, zdjęcia) można też przeglądać poprzez wybór kolekcji tematycznych.

Szczególnie interesująca jest ta gromadząca gazety i czasopisma dawne, dzięki którym można prześledzić codzienne życie naszych przodków od końca XIX wieku do początków wieku XXI. Lektura „Kuryera Rzeszowskiego”, „Ziemi Przemyskiej”, „Expressu Jarosławskiego”, „Wiadomości Fabrycznych” czy „Nowin” to fascynująca podróż w świat lokalnych sensacji, wypadków, ogłoszeń, spraw mniej i bardziej ważnych - słowem w przeszłość nieznaną ze szkolnych podręczników do historii.

Marta Biały

Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych

Czytnik książek z wyświetlonymi miniaturkami okładek książek. W tle kula ziemska/