Klub Pasjonatów dla dorosłych czytelników - zaproszenie  i relacja z pierwszych spotkań

W Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego powstał Klub Pasjonatów. Zamysłem powstania klubu było uaktywnienie osób dorosłych, chętnych do dzielenia się swoimi zainteresowaniami. Zapraszamy na spotkania otwarte, podczas których będzie można uczestniczyć w atrakcyjnych prelekcjach i prezentacjach poszerzających wiedzę w wielu dziedzinach życia.

Pasje kulinarne (w czasie i przestrzeni) pani Bernadetty Nowickiej-Lassoty rozpoczęły cykl spotkań w Klubie Pasjonatów, ph. „Kulinarne podróże małe i duże”, 8 grudnia 2022 roku. Prelegentka w ciekawy i humorystyczny sposób przedstawiła rozwijanie swojej kulinarnej pasji na przestrzeni lat, wykorzystując zgromadzoną fachową - dziś już unikatową literaturę. Szczegółową relację i przepisy zaprezentowane podczas spotkania można obejrzeć na stronie UTW-UR

Moderatorem Klubu Pasjonatów jest Maria Suchy – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół UTW-UR, wiceprezes zarządu UTW-UR.

Maria Jamróg

Słowo wstępu o Klubie Pasjonatów UTW-UR

Spotkanie organizacyjne Klubu Pasjonatów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyło się w czwartek, 24 listopada 2022r. o godz.12.00. w gościnnych progach Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Podchorążych 1. Zebranych powitała kierowniczka Filii nr 10 - Maria Jamróg, wyrażając radość z możliwości podjęcia, obok spotkań DKK, nowego rodzaju współpracy ze słuchaczami UTW-UR.

Na pasjonatów czekał pięknie nakryty stół, słodycze i nieodzowna filiżanka kawy. Stwarzało to klimat sprzyjający opowieściom o własnych doświadczeniach, zainteresowaniach i marzeniach, o rozwijaniu pasji, na podjęcie których dotychczas brakowało czasu. Dominowały wspomnienia z podróży, tych dalekich w przestrzeni, ale także odległych w czasie, pod hasłem „Podróże małe i duże i na emeryturze”. Okazało się, że ciekawym elementem podróży mogą być także przeżycia kulinarne. Zaproponowano więc, aby spotkanie, zaplanowane na czwartek, 8 grudnia 2022, przeznaczyć na wyprawę kulinarną. Przewodnikami w tej podróży będą stare i współczesne książki kucharskie, nagromadzone przez jedną z koleżanek w liczbie ponad 200 egzemplarzy! Wypada tylko żałować, że w warunkach biblioteki nie będzie można sprawdzić prezentowanych przepisów.

Dużo uwagi w trakcie rozmów poświęcono znaczeniu patriotyzmu lokalnego, znajomości historii „małych ojczyzn” i podtrzymywaniu tradycji lokalnych. Uzgodniono, że tym tematom zostaną poświęcone spotkania w II semestrze trwającego roku akademickiego. Uczestnicy następnych spotkań będą mieli też okazję poznać górskie krajobrazy, a to za sprawą kolejnej hobbystki, tym razem pasjonatki wysokogórskiego trekkingu. Na spotkanie przyszły również słuchaczki – pasjonatki hodowli kwiatów, ziół i wszelkiego rodzaju roślin leczniczych. Jedna z koleżanek obiecała nawet zdradzić sekrety przyrządzania ziołowych mikstur!

W czasie rozmowy wielokrotnie podkreślano, jak istotne jest rzetelne dokumentowanie własnych przeżyć i doświadczeń, bez ściągania niesprawdzonych informacji z Internetu.

Gościem spotkania był Zdzisław Świeca, wieloletni kierownik Klubu fotograficznego UTW-UR, który opowiedział swoją drogę do mistrzostwa fotograficznego. Dzięki jego obecności powstał pomysł, aby spotkanie planowane na 19 stycznia 2023 r. zorganizować w budynku WiMBP przy ul. Sokoła i zaprezentować fonografie, wykonane przez fotoamatorów z Klubu fotograficznego UTW-UR. Już dzisiaj zapraszamy na to spotkanie, a także do zapisania się do Klubu Pasjonatów UTW-UR!

Maria Suchy

Moderator Klubu Pasjonatów