„Frazy greckie z dodatkiem ukraińskich i podkarpackich” - promocja najnowszego numeru kwartalnika „Fraza” w Wypożyczalni Muzycznej

7 lutego 2023 r. w Wypożyczalni Muzycznej odbyła się promocja najnowszego, wydanego pod koniec ubiegłego roku, podwójnego numeru kwartalnika „Fraza”. Bieżący numer otwiera trzydziesty drugi rok istnienia pisma wydawanego społecznie przez Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”, którego celem jest  przedstawianie sylwetek artystów związanych z południowo-wschodnim regionem Polski oraz publikowanie esejów i omówień twórczości tematycznie związanych z pograniczem polsko-ukraińskim i przejawami wielokulturowości terenu.

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej współpraca z twórcami kwartalnika trwa od wielu lat. Witając gości Pani Dyrektor Bożena Janda, zwróciła uwagę na obszerność i różnorodny zakres tematyczny promowanego podwójnego numeru, którego tematem wiodącym jest tak naprawdę mało znana literatura nowogrecka. Szczególnie miło było gościć w naszej Bibliotece Michała Bzinkowskiego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, poetę, tłumacza, znawcę literatury greckiej i poezji nowogreckiej, który dla „Frazy” dokonał wyboru 11 utworów prozatorskich i poetyckich autorów urodzonych w ostatnim stuleciu. Ideą tego bloku tematycznego jest zaprezentowanie współczesnej literatury greckiej, która wymyka się stereotypom i obiegowym poglądom na temat sztuki Hellady. W rozmowie z prowadzącą spotkanie redaktor naczelną „Frazy” prof. Magdaleną Rabizo-Birek prof. Michał Bzinkowski poruszył zagadnienie recepcji Antyku w Bizancjum i Grecji współczesnej. Problem nieznajomości greckiej literatury współczesnej polega na tym, że kraj ten postrzega się przez pryzmat atrakcji turystycznych i zabytków, a nie zauważa się jej uwarunkowań geopolitycznych i zjawisk zachodzących w społeczeństwie, co wpływa na tematy poruszane w literaturze i sztuce. „Grecja to nie Grecja Antyczna, która skończyła się 1000 lat temu. […] w folderach turystycznych nie reklamuje się sztuki i literatury współczesnej”.

Prezentowane we „Frazie” utwory wymykają się stereotypowi dionizyjskiej radości życia Greka Zorby Nikosa Kazandzakisa, a prezentowane są w kontekście skomplikowanych procesów tożsamościowych. Są to utwory poetyckie i prozatorskie bardziej uniwersalne, osadzone w greckim realizmie współczesnym. Tak więc, w wyborze tym znalazła się m.in. tłumaczona i omówiona przez Michała Bzinkowskiego twórczość greckiego laureata Nagrody Nobla Jorgosa Seferisa, Janisa Ritsosa, Jorgisa Manousakisa, Titosa Patrikiosa, Konstandinosa Theotokisa, Jorgosa Markopoulosa.

Druga część numeru - tak jak w tytule spotkania - poświęcona była frazom ukraińskim i podkarpackim. Na spotkaniu obecni byli autorzy tekstów zamieszczonych w tym numerze m.in. Ryszard Mścisz, który przeczytał swoje wiersze, Piotr Wojtaszek odniósł się do swojego eseju o prozie Szczepana Twardocha, redaktorzy „Frazy” dr Krystyna Walc, dr hab. Jan Wolski, prof. UR. , który zaprezentował ubiegłoroczny dorobek wydawniczy Stowarzyszenia, współpracownicy redakcji dr hab. Marek Pokrywka prof. UR, dr hab Antoni Nikiel prof. UR oraz zaproszeni goście w tym Piotr Strzałkowski, autor książki „Das Album”.

Atmosfery dopełnił grecki poczęstunek zasponsorowany przez dr Krystynę Walc, przewodniczącą Zarządu Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego „Fraza”, za który serdecznie dziękujemy. Zapraszamy też do lektury numeru dostępnego w Czytelni Głównej WiMBP.

Barbara Balicka

Kobieta w czerwonym stroju przemawia do mikrofonu, za nią siedzą na kanapie kobieta i mężczyzna Kobieta stoi z mikrofonem, obok niej siedzi mężczyzna Mężczyzna siedzi z mikrofonem Grupa osób siedzi przed ekranem