Wyjazd na Maltę w ramach programu Erasmus+ – relacja
Za nami pierwszy wyjazd w ramach projektu „Biblioteka – piękno w różnorodności”, realizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie w ramach programu Erasmus+. Pod koniec października polecieliśmy na Maltę, by zdobywać wiedzę i doświadczenie, które pomogą w rozwoju instytucjonalnym organizacji edukacji dorosłych oraz podnoszeniu jakości usług edukacyjnych oferowanych uczącym się osobom dorosłym.
Przez dwa tygodnie przebywaliśmy na intensywnym kursie języka angielskiego, jednocześnie poznając dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Malty. Na zajęciach razem z uczestnikami z Francji, Bułgarii, Japonii, Chin, Niemiec, Kolumbii, Szwajcarii i Włoch ćwiczyliśmy język we wszystkich jego funkcjach – mówieniu, pisaniu, czytaniu i słuchaniu. Elementem kursu było także poznawanie nowych technologii i metod nauki – braliśmy udział w rozmaitych quizach, grach terenowych i scenkach. Dzięki licznym konwersacjom nabraliśmy doświadczenia i swobody w porozumiewaniu się. Pobyt na Malcie był doskonałą okazją do ćwiczenia zdobytych umiejętności w praktyce. Odwiedziliśmy liczne instytucje kultury i rozmawialiśmy z ich pracownikami, by jak najwięcej dobrych praktyk przenieść na lokalny grunt.
Podczas pobytu na Malcie odwiedziliśmy dwie biblioteki. Pierwszą z nich była Narodowa Biblioteka Malty. Poznaliśmy jej historię, realizowane zadania oraz problematykę zabezpieczenia i konserwacji zbiorów historycznych w maltańskim klimacie. Biblioteka ta pełni funkcje archiwum i czytelni, w tym prasy, oraz gromadzi egzemplarze obowiązkowe i zabezpiecza dokumenty historyczne. Posiada także obszerne zbiory odziedziczone po Zakonie Kawalerów Maltańskich. Drugą odwiedzoną placówką była Biblioteka Publiczna w Pembroke. Jej księgozbiór, ze względu na dwujęzyczność Malty, podzielony jest na część angielską i maltańską. Pracowniczka tej placówki opowiedziała nam o ofercie, specyfice pracy i preferencjach czytelników.
Kolejnym miejscem na kulturalnej mapie Malty było centrum kultury Spazju Kreattiv, znajdujące się w budynku XVI-wiecznego fortu. Wnętrza urządzone są w nowoczesnym stylu, łączą funkcje kina, teatru i galerii sztuki. Ponadto odbywają się tam liczne warsztaty i wydarzenia, mające na celu propagowanie kultury i aktywizowanie mieszkańców Malty. Poza tymi wyjątkowymi placówkami zwiedziliśmy także takie miejsca, jak Muzeum Archeologiczne w Valletcie, Muzeum Przykościelne Vittoriosa, Fort St. Angelo, kościół w Ta’ Pinu, cytadelę w Rabacie, kompleks megalitycznych świątyń w Mnajdrze i konkatedrę św. Jana w Valletcie. Dzięki tym wizytom poznaliśmy bogatą historię, kulturę i architekturę wysp Malty i Gozo, ukształtowane przez różne wpływy, m.in. arabskie, włoskie i angielskie.
Wyjazd był wspaniałą okazją do nabycia nowych kompetencji. Poznaliśmy wiele osób, które podzieliły się swoimi doświadczeniami zawodowymi, i zobaczyliśmy liczne sposoby na nowe działania służące podnoszeniu jakości usług edukacyjnych dla dorosłych, które możemy zrealizować w naszej instytucji.
Patrycja Solecka
Piotr Woszczak
Więcej o projekcie:
„Biblioteka – piękno w różnorodności” – projekt Erasmus+ w WiMBP w Rzeszowie
„Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.