Wernisaż wystawy gobelinów Katarzyny Lis-Lachowicz w Wypożyczalni Głównej
Wypożyczalnia Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A zaprosiła wielce interesującego gościa Katarzynę Lis-Lachowicz, a 5 czerwca 2023 r. zorganizowała niezwykle miły i ciekawy wernisaż wystawy 18 gobelinów pt. „Spotkania w drodze”.
Katarzyna Lis-Lachowicz, której wspaniałe prace zaprezentowaliśmy licznie zgromadzonej publiczności powiedziała w jednym z wywiadów: "moim mottem jest różnorodność, ciekawość, poszukiwanie…". I tak jest rzeczywiście ponieważ: ukończyła biologię na Uniwersytet Warszawskim, kilka lat poświeciła pracy naukowej i dydaktycznej w Instytucie Transplantologii w Warszawie, przez siedem lat związana była z różnymi grupami teatralnymi, zagrała kilka ról w teatrze i reklamach telewizyjnych, interesuje się psychologią i warsztatami z zakresu komunikacji międzyludzkiej oraz myślenia twórczego, malowała, rzeźbiła, haftowała, ukończyła kurs tkactwa artystycznego i poświeciła się tej pasji, brała udział w wielu wystawach i konkursach zdobywając liczne nagrody, prowadzi zajęcia tkackie dla dorosłych, nie zerwała z teatrem bo od wielu lat jest menadżerką znanej aktorki Mai Komorowskiej.
Katarzyna Lis-Lachowicz podczas spotkania powiedziała : "Pracować twórczo można na wiele sposobów. Próbowałam tego wcześniej w teatrze, później w pracy naukowej. Najlepiej jednak realizuję się poprzez malarstwo i tkaninę artystyczną i dzielenie się moją pasją z innymi". Uczestnicy wernisażu oraz odwiedzający prezentowaną przez dwa tygodnie ekspozycję gobelinów bardzo skorzystali na tym dzieleniu się tą artystyczną pasją albowiem przywiezione prosto z Warszawy tkane obrazy okazały się nadzwyczajne i niezwykłe, a opowieści o tych pracach podczas wernisażu niezwykle ciekawe.
Tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł. W rozmowie prowadzonej przez Włodzimierza Ratyńskiego z autorką można było usłyszeć wiele wartościowych i interesujących informacji: o materiałach używanych kiedyś i współcześnie, jak wygląda warsztat gobeliniarza, na czym polega technika tworzenia gobelinów, jak długo trwa tkanie i od czego zależy ten czas, czy jest to drogie hobby, co daje twórcy sam proces tworzenia tkaniny artystycznej, czy gobeliny są równocześnie obrazami. Była mowa o ulubionych gobelinach i ich historii, o planach i realizowanych właśnie pracach, o wystawach indywidualnych i udziale w wystawach zbiorowych, o znaczących ośrodkach w dziedzinie tkactwa artystycznego czyli Kowarach i Kamiennej Górze, o działalności Magazynu Sztuk w Warszawie gdzie artystka prowadzi warsztaty tkackie oraz o przynależności do Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Nie obyło się także bez licznych pytań ze strony publiczności.
Miła i serdeczna rozmowa z Katarzyną Lis-Lachowicz przeplatana była znanymi melodiami w wykonaniu znakomitego akordeonisty Janusza Bogaczewicza, rzeszowianina, magistra inżyniera elektronika, który dyplom uzyskał na Politechnice Wrocławskiej, gra na gitarze i akordeonie, a swoją edukację muzyczną realizował w Studium Muzycznym przy Sanockim Towarzystwie Muzycznym, ma za sobą liczne koncerty, wyróżnienia i wysoką lokatę na Sanockich Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych.
Dla odwiedzających ekspozycję przygotowano kolorowy katalog z informacjami o Katarzynie Lis-Lachowicz i fotografiami najciekawszych gobelinów. Uczestnicy wernisażu i zwiedzający wystawę od pierwszego dnia wyrażali swój zachwyt, wpisując do wyłożonej księgi pamiątkowej podziękowania i gratulacje za bardzo atrakcyjne prace oraz podziw nad ich kolorystyką, tematyką, różnorodnością materiałów wykorzystanych do ich przygotowania.
Dodatkową atrakcją wieczoru był plebiscyt na najładniejszy gobelin. Według uczestników wernisażu została nim: „Łąka”, 100x70, 1997.