Spotkanie z Katarzyną Tubylewicz w ramach projektu Opowieści z podróży
I cóż, że ze Szwecji? – chciałoby się powiedzieć na myśl o Katarzynie Tubylewicz, bohaterce wczorajszego spotkania autorskiego. Pisarka, kulturoznawczyni, felietonistka „Gazety Wyborczej” i „Polityki” oraz tłumaczka z języka szwedzkiego, dzieli swój czas pomiędzy Polskę i Szwecję, w której pomieszkuje wraz z rodziną. Autorka ma na swoim koncie kilka powieści, jednak bywa kojarzona głównie z publikacjami niebeletrystycznymi, w których przybliża kulturę i życie codzienne Szwedów: Moraliści: jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie, Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą, Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami, Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy.
W listopadzie ukazała się jej najnowsza książka pt. Wolności moja. Książka o poszukiwaniu, która jak brzmi tekst na okładce – zabiera nas w „intelektualną podróż”.
Spotkanie poprowadziła dr Krystyna Gielarek-Gorczyca – adiunkta w Zakładzie Kultury Mediów w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W czasie spotkania poruszono wiele zagadnień związanych z codziennym życiem Szwedów oraz polityką wewnętrzną Szwecji w dziedzinie edukacji i służby zdrowia czy opieki socjalnej. Nie pominięto trudnych tematów, jak na przykład pojawiającego się kryzysu imigracyjnego czy mieszkaniowego, z którym boryka się młode pokolenie Skandynawów.
Katarzyna Tubylewicz mogłaby godzinami opowiadać o różnicach między Polakami i Szwedami. Z niezwykłą szczegółowością omówiła subtelne aspekty tych odmienności. Autorka zwróciła uwagę na różnice w wyrażaniu emocji, podkreślając, że Skandynawowie komunikują się ciszej i spokojniej oraz wykazują większą tolerancję wobec niesfornych dzieci. Nie narzekają przy tym na codzienność, tak jak to mają w zwyczaju nasi rodacy. Autorka zasypała nas garścią informacji o obyczajach panujących w Szwecji, okraszając je historiami z życia prywatnego, co niejednokrotnie wzbudzało uśmiech na twarzach słuchaczy.
Po interesującej rozmowie przyszła kolej na pytania publiczności. Spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami i rozdawaniem autografów.
Dziękujemy za to niezwykłe spotkanie pełne pasji i wiedzy o kulturze Północy!
Monika Kotarba
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zadanie współfinansowane ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.