Spotkanie autorskie z Serhijem Syniukiem w Filii nr 8
11 stycznia 2023 r. Filia nr 8 WiMBP gościła Serhija Syniuka, tłumacza literatury polskiej, doktora historii, bibliotekarza i współautora książki „Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny”. Z pisarzem rozmawiał Janusz Radwański - tłumacz, poeta, muzealnik.
„Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny” (wyd. Bukowy Las) to relacja z pierwszych dni wojny w Ukrainie, opowieść z perspektywy ludności cywilnej, pisarzy, intelektualistów ukraińskich oraz współautora książki Krzysztofa Petka (pisarza, politologa i organizatora wielu wypraw w różne zakątki świata, w tym na Ukrainę, prywatnie przyjaciela Serhija Syniuka).
Podczas spotkania autor opowiedział o pierwszych dniach rosyjskiej agresji, opisał wojenne zmagania dnia codziennego, wielką mobilizację Ukraińców - szczególnie tych małych lokalnych społeczeństw, które w akcie solidarności organizowały zbiórki, piekły chleb, dawały schronienie uciekającym. Syniuk wielokrotnie podkreślał również znaczenie literatury w wojennej rzeczywistości, opowiadał o prelekcjach literackich prowadzonych wśród zmobilizowanych i konieczności wznowienia tzw. „kieszonkowych” wydawnictw. Wyjaśnił również skąd pomysł na tytuł:
(…) I tysiąc bochenków chleba - Żanna się uśmiechnęła. Tam piekarnie miejskie nie mogły pracować, w sklepach sprzedawano bochenek chleba za sto pięćdziesiąt hrywien. Piekarnia Szewczuka wypiekła więc tysiąc bochenków. Przywieźliśmy je i rozdaliśmy. Wtedy udało się uruchomić małe podmiejskie piekarnie, a my już nie wysyłamy do Charkowa gotowego chleba, tylko mąkę. O wiele lepiej jest piec na miejscu niż wozić gotowy chleb przez całą Ukrainę (…).
Pisarz wspominał - dziękując Polakom - o ogromnej pomocy jaką walcząca Ukraina uzyskała od swoich sąsiadów.
Podczas spotkania było wiele wzruszeń oraz nadziei na szybkie zakończenie tego smutnego fragmentu historii.
Wieczór zakończyły indywidualne rozmowy z autorem, zdjęcia i dedykacje dla czytelników.
Dziękuję Serhijowi Syniukowi za wartościowe spotkanie, Januszowi Radwańskiemu za ciekawe i wnikliwe prowadzenie dyskusji, czytelnikom za aktywny udział i dialog z naszym gościem, a Ladislausowi Covma za fotorelację.
Spotkanie odbyło się w ramach Przestrzeni Książki Ukraińskiej.
Patrycja Solecka