Rzeszowskie filie biblioteczne okiem młodych architektów
Nowoczesną wizję aranżacji sześciu filii bibliotecznych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie zaprezentowali studenci Politechniki Rzeszowskiej, członkowie Koła Architektonicznego ZARYS, pod kierunkiem i opieką merytoryczną dr inż. arch. Joanny Figurskiej-Dudek. Młodzi architekci przygotowali projekty atrakcyjnych i funkcjonalnych przestrzeni na spotkania z literaturą.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie nawiązała współpracę z Wydziałem Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Dzięki zaangażowaniu i przychylności władz Wydziału Pana Dziekana prof. dra hab. inż. Lecha Lichołaia, Pani Dziekan dr inż. Marzeny Kłos, prof. Uczelni oraz dr inż. arch. Joanny Figurskiej-Dudek, a także aktywności studentów, otrzymaliśmy projekty aranżacji przestrzeni sześciu filii bibliotecznych. Projekty wraz ze specyfikacją techniczną przygotowali członkowie Koła Architektonicznego ZARYS, pod kierunkiem i opieką merytoryczną dr inż. arch. Joanny Figurskiej-Dudek.
Młodzi architekci - mieszkańcy naszego miasta, udowodnili, że są wyposażeni w niezbędne kompetencje, a także zmysł estetyczny i odważne pomysły. Jesteśmy pod wrażeniem przygotowanych projektów, ich funkcjonalności i estetyki. Każdy przedstawiony projekt jest inny. Doceniamy niezwykłą dbałość o detale w przedstawionych projektach – mówiła na spotkaniu dyrektor WiMBP Bożena Janda.
Warto nadmienić, że studenci przed rozpoczęciem prac dokonali pomiarów istniejących filii bibliotecznych i przeprowadzili pogłębione wywiady z kierownikami placówek i czytelnikami, by zaproponować optymalne rozwiązania, zgodne z charakterem danej placówki i jej specyfiką. I tak np. Filia nr 2, położona w centrum Rzeszowa przy ul. Fredry 5, w pobliżu dworca kolejowego i autobusowego, otrzymała m.in. projekt aranżacji, którego ideą przewodnią jest podróżowanie. Jak mówią autorki projektu: Natalia Sorek, Agnieszka Stolińska i Aleksandra Sowa Inspiracją do powstania aranżacji były stare stacje kolejowe, w których dominowała ciepła kolorystyka i naturalne materiały. Chcąc oddać ten klimat w projekcie, zastosowana została cegła, która nadaje industrialny charakter. Został on przełamany zielenią oraz miękkimi materiałami na siedziskach. Przestrzeń ma sprzyjać wypoczynkowi i inspirować do ciekawych podróży. Zaprojektowana przestrzeń jest mobilna i można ją aranżować zgodnie z zapotrzebowaniem. Regały zostały zamontowane na szynach, dzięki czemu po ich zsunięciu tworzy się duża przestrzeń. Można w niej stworzyć miniaulę przez ustawienie składanych krzeseł lub pracownię artystyczną dla najmłodszych. Zamontowana mapa na ścianie ma służyć do spotkań z podróżnikami, a dzięki metalowym regałom na magnes można wieszać dekoracje, prace dzieci i plakaty. Powyższy opis to tylko jeden z przykładów opisu aranżacji, bowiem Biblioteka otrzymała łącznie 14 projektów, a zaangażowane w ich przygotowywanie było 23 studentki.
Składamy serdeczne podziękowania dla Pana prof. dra hab. inż. Lecha Lichołaia, Pani dr inż. Marzeny Kłos, prof. Uczelni oraz Pani dr inż. arch. Joanny Figurskiej-Dudek za zaangażowanie, życzliwość i umożliwienie współpracy ze studentami Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Dzięki otrzymanym projektom rzeszowskie biblioteki mają szansę zyskać atrakcyjne i funkcjonalne przestrzenie, które wzmocnią ich rolę na mapie kulturalnej Rzeszowa.
Natalia Szwedo