Relacja ze spotkania autorskiego z Bernadetą Szczyptą wokół książki „Gdzie jest moje szczęście”
28 lutego 2024 roku w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 powitaliśmy niezwykłą osobę - Bernadetę Szczyptę - redaktorkę, politolożkę, działaczkę społeczną oraz autorkę trzech ważnych publikacji: „Kiedy się odważysz. Inspirujące historie o self-adwokatach” (2020), „Naszą siłą są ludzie: 40 rozmów na 40-lecie ruchu rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną w Jarosławiu” (2022), „Gdzie jest moje szczęście” (2023).
Spotkanie rozpoczęło się od powitania przez Bożenę Jandę - Dyrektor WiMBP w Rzeszowie - tłumnie zebranych uczestników. Bernadeta Szczypta już na wstępie otrzymała ogromne, zasłużone brawa jako osoba zaangażowana społecznie i lubiana przez osoby działające w kręgu PSONI Koło w Jarosławiu oraz Rzeszowian. PSONI oznacza nic innego, jak: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, a to działające w Jarosławiu ma pod opieką ponad tysiąc dzieci, młodzieży i dorosłych.
Spotkanie zarówno dla autorki, jak i uczestników było bardzo poruszające. Dyskusja toczyła się wokół książki „Naszą siłą są ludzie”, wydanej pod koniec 2023 roku. Książka zawiera historie opowiedziane przez rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jak podkreśliła Bernadeta Szczypta, dla większości z nich była to pierwsza i jedyna okazja do podzielenia się swoimi trudnymi przeżyciami z kimś innym. Wielokrotnie przytoczone zostały przykłady obojętności lekarzy, którzy stawiali diagnozy, bezduszne komisje lekarskie, stygmatyzacji osób z niepełnosprawnością w najbliższym środowisku, brak przystosowanych miejsc w przestrzeni publicznej i wiele więcej.
Na spotkaniu pojawiło się wiele osób, których ten temat dotyka bezpośrednio, każdy mógł podzielić się swoją refleksją. W rozmowie pojawił się również temat asystencji, czyli osób, które towarzyszą osobom z niepełnosprawnością, oczekującym wsparcia w codzienności. Asystenci organizują czas, zabierają do urzędów, do kina, teatru, na place zabaw, uczestniczą w zakupach, niejednokrotnie stają się bliscy niemal jak członkowie rodziny, więc są zapraszani na święta czy celebrowanie rodzinnych uroczystości.
Na zakończenie został poruszony temat marzeń rodziców osób z niepełnosprawnością. Do ich największych lęków należy strach o przyszłość dzieci, kiedy ich zabraknie i co powinniśmy zrobić jako społeczeństwo, by tym osobom pomóc.
Bernadeta Szczypta zdradziła publiczności swoje plany na przyszłość. Były oklaski, wiele rozmów i wspólnych zdjęć.
Składamy serdeczne podziękowania dla autorki oraz czytelników za wspaniałą atmosferę i życzymy sobie i naszym czytelnikom kolejnych takich spotkań.
Katarzyna Błajdo, Monika Ohar-Pawiak - Dział Informacyjno-Bibliograficzny