Jacek Hugo-Bader gościem Letnich Ogrodów Literackich
Jacek Hugo-Bader – pisarz, reporter i dziennikarz był kolejnym gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, w ramach cyklu plenerowych spotkań „Letnie Ogrody Literackie”. Reporter spotkał się z czytelnikami w niedzielne popołudnie, 9 lipca 2023 r. w Ogrodach Bernardyńskich. Rozmowę poprowadził redaktor Grzegorz Boratyn.
Jacek Hugo-Bader specjalizuje się w reportażach z Rosji i byłych republik sowieckich. Na rowerze przemierzył całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny i Tybet. Przepłynął kajakiem jezioro Bajkał. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, a trzy lata później autostopem podróżował przez Kołymę z Magadanu do Jakucka. W 2013 roku wziął udział w wyprawie na Broad Peak w górach Karakorum. Jest autorem książek: „W rajskiej dolinie wśród zielska”, „Biała gorączka”, „Dzienniki kołymskie”, „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”, „Audyt”, „Szamańska choroba”, w kwietniu 2022 roku ukazała się jego nowa książka „Strażnicy wolności”. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, nominowany m.in. do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Nagrody Literackiej Nike.
Podczas spotkania poruszonych zostało wiele wątków – było o kulisach powstawania reportaży, o zbieraniu materiałów, prowadzonych rozmowach ze świadkami i bohaterami wydarzeń oraz analizie dokumentacji. Było także o podróżowaniu i o tym co w nim najważniejsze – o spotkaniach z ludźmi.
Reporter opowiedział także o zbieraniu materiałów do najnowszej książki. Jak sam powiedział: „wiele dni spędziłem w Ukrainie. Zbieram materiały do tekstu o ich heroicznej walce”, wspomniał także o swojej akcji kupowania samochodów dla żołnierzy w Ukrainie. Dzięki staraniom reportażysty i wsparciu darczyńców, dla Ukraińców zostały kupione i przekazane samochody terenowe, z przeznaczeniem na cele humanitarne, np. do transportu rannych czy w celu dowiezienia chleba walczącym żołnierzom.
Jacek Hugo-Bader mówi o sobie, że jest „reporterem trotuarowym, nie salonowym”, że pociągają go historie ludzi, którym nie najlepiej powidło się w życiu, i to właśnie im oddaje głos w swoich książkach.
Po spotkaniu pisarz prowadził osobiste rozmowy oraz rozdawał autografy.
Natalia Szwedo
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.