Warsztaty z Tomaszem Samojlikiem
W dniu 24 października 2024 r. w ramach projektu ,,Słowo i obraz” Filia nr 13 WiMBP w Rzeszowie miała zaszczyt gościć Tomasza Samojlika, który poprowadził warsztaty artystyczno-literackie dla dzieci.
Działalność Tomasza Samojlika skupia się na dwóch głównych nurtach. Za dnia jest on naukowcem, doktorem nauk biologicznych zajmującym się historią przyrodniczą Puszczy Białowieskiej w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Nocami pisze i rysuje książki i komiksy, w których stara się połączyć fantastyczne fabuły z dozą wiedzy przyrodniczej, by w ten sposób tłumaczyć specjalistyczną wiedzę naukową na język zrozumiały dla młodszych odbiorców.
Puszcza Białowieska, w pobliżu której toczy się codzienne życie autora, jest miejscem pełnym niesamowitych zdarzeń. Przyrodnik od lat chętnie dzieli się nimi w swoich książkach. Każda z publikacji Tomasza Samojlika odwołuje się do świata zwierząt i nawiązuje do barwnych faktów z życia mieszkańców lasu. W dodatku zachwyca niebanalną historią i nieoczywistymi bohaterami. Spotkanie z lekturą stanowi ciekawy sposób edukacji przyrodniczej, propagujący ratowanie przyrody.
Podczas warsztatów ,,Chodź, narysuj mi las” autor pokazał, przybyłym licznie do Biblioteki, dzieciom, w jaki sposób za pomocą narysowanego ziemniaka, rurek makaronu i literek ,,u” oraz ,,w” można stworzyć bohatera książek – żubra. Następnie opanowany w rysowaniu do perfekcji przez dzieci ziemniak w połączeniu z czarną leśną jagódką, bananem, awokado i cukinią stały się ryjówką i dzięciołem trójpalczastym. Do idealnego krajobrazu leśnego nie mogło zabraknąć również drzew. Te, jak się okazało powstały w mgnieniu oka z podzielonego na ćwiartki ziemniaka.
Warsztaty oparte na książkach „Żubr Pompik”, „O rety! Przyroda”, „Pikotek chce być odkryty” oraz komiksach „Ryjówka przeznaczenia” i „Umarły Las” w doskonały sposób pokazały, jak w prosty sposób narysować las i zamieszkujące go zwierzęta, od najmniejszych ryjówek po największe żubry. Przy okazji wspólnego rysowania uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się wielu zaskakujących rzeczy o zwyczajach i zachowania zwierząt oraz o tym, jak niezwykłe jest miejsce ich życia – las.
Warsztaty z rysowania lasu i leśnych zwierzaków dla dzieci okazały się strzałem w dziesiątkę. Autor dzielił się z młodymi odbiorcami własnym doświadczeniem dotyczącym budowania warsztatu rysownika. Dzieci chłonęły każde słowo, a jednocześnie dały się prowadzić własnej wyobraźni, tworząc historię, która na długo pozostanie w ich pamięci.
Anna Rumak
Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Słowo i obraz”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.