Cezary Łazarewicz gościem Letnich Ogrodów Literackich

Cezary Łazarewicz –  dziennikarz prasowy, reporter i publicysta był kolejnym gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, w ramach cyklu plenerowych spotkań „Letnie Ogrody Literackie”. Pisarz spotkał się z czytelnikami w niedzielne popołudnie, 17 września 2023 r. w Ogrodach Bernardyńskich. Rozmowę poprowadził Rafał Hetman, reporter.

Cezary Łazarewicz - autor wielu książek reporterskich: Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie (2012), Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich (2013), Elegancki morderca (2015), Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka (2016), Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza (2017), Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej (2018), 1968. Czasy nadchodzą nowe (2018, wraz z Ewą Winnicką) i Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia (2019). Za Żeby nie było śladów otrzymał Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Oskara Haleckiego przyznawaną dla najlepszych książek popularnonaukowych poświęconych historii Polski w XX wieku oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka ta otrzymała również tytuł Książki 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków, była nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego oraz znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Rozmowa dotyczyła najnowszej książki Cezarego Łazarewicza, poświęconej sprawie tajemniczej śmierci Stanisława Pyjasa. 7 maja 1977 r. w bramie przy ul. Szewskiej zostaje znaleziony martwy Stanisław Pyjas, student polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownik Komitetu Obrony Robotników. Jego śmierć wywołuje masowe demonstracje w Krakowie, w całej Polsce odbija się szerokim echem, bezpośrednio przyczynia się do powstania Studenckiego Komitetu Solidarności. Ówczesna opozycja za śmierć Pyjasa jednoznacznie obarczyła odpowiedzialnością Służbę Bezpieczeństwa.

Cezary Łazarewicz pisząc Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa zapoznał się z tomami akt, protokołami i notatkami SB, milicji, prokuratury, dzięki czemu skrupulatnie odtworzył przebieg i tło śledztwa. Autor przyznał, że chciał pokazać emocje tamtego czasu, przedstawić, jak przypadkowa historia może kształtować rzeczywistość.

W rozmowie poruszone zostały także wątki związane z powstawaniem tekstów, zbieraniem materiałów i ich selekcją. Cezary Łazarewicz wspomniał, że „kiedy znajdę temat, który mnie interesuje, zgłębiam tajemnicę, pytam świadków jak było i konfrontuję to z dokumentami. W tym zawodzie jest to najciekawsze. Reporter wsłuchuje się, stara się najlepiej przekazać co usłyszał, ale nie znaczy to, że przejął jego punkt widzenia.”

Spotkanie poruszyło czytelników, którzy chętnie zadawali autorowi pytania, dotyczące przede wszystkim najnowszej książki.

Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem zakończyło cykl plenerowych spotkań „Letnie Ogrody Literackie”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. Serdecznie dziękujemy wszystkim czytelnikom za udział.

Natalia Szwedo

Publiczność zgromadzona na spotkaniu w Ogrodach Bernardyńskich Gość spotkania oraz prowadzący w trakcie konwersacji. Publiczność zgromadzona na spotkaniu w Ogrodach Bernardyńskich siedząca pod niebieskim namiotem. Niebieski namiot pod nim publiczność zgromadzona na spotkaniu w Ogrodach Bernardyńskich Gość spotkania podczas rozdawania autografów. Gość spotkania podczas udzielania wywiadu.