„Bajanki - bajki na poranki” - spotkania czytelniczo-animacyjne dla dzieci z rodzicami

Od września do grudnia 2023 roku, Filia nr 20 kontynuowała cykliczne zajęcia czytelniczo - animacyjne dla dzieci oraz rodziców. „Bajanki - bajki na poranki" to spotkania mające na celu nie tylko rozpowszechnianie czytelnictwa, ale także rozwijanie kompetencji społecznych u młodych czytelników oraz budowanie relacji z mieszkańcami osiedla.

W ramach spotkań „Bajanki – bajki na poranki” w okresie od września do grudnia br. odbyły się 4 spotkania.

W związku z tym, że spora część naszych czytelników po raz pierwszy zmierzyła się z przedszkolem, wrześniowe zajęcia (23.09.2023 r.) skupiły się na emocjach. Książki pt. „Nie, nie, nie” Annick Masson oraz „Kicia Kocia mówi nie” Anity Głowińskiej były dobrą lekcją dla dzieci, o tym jak pokonać swoje małe i duże złości. Maluchy razem z rodzicami doskonale sobie poradziły z grą planszową „Co tu NIE pasuje” i nauczyły się jak pokonać złośnika, który czasem pojawia się w każdym z nas. Bitwa z „Angry Birds” zrelaksowała zarówno dzieci jak i rodziców. Spotkanie zakończyło się wykonaniem pracy plastycznej - stworków nazywanych „Nieniusie”, które mają przypominać dzieciom jak pokonywać swoje złości.

W październiku zaś (28.10.2023 r.) świętowaliśmy „Dzień dyni”. Wspólne czytanie wierszy o dyniach bardzo zaciekawiło dzieci. W tym dniu rządził kolor pomarańczowy. Odkryliśmy co dynia skrywa wewnątrz, jak jest zbudowana i czy można policzyć ukryte nasionka. Sporo uśmiechów dała nam „skrzynia zgadula”. Mali czytelnicy oraz rodzice mieli za zadanie odgadnąć, co trzymają w dłoniach - nawet bakłażan nie sprawił najmłodszym dużych trudności. Wszyscy w nagrodę otrzymali dyniowe medale. Wspólnemu wyszywaniu filcowej dyni towarzyszyły rozmowy o przepisach kulinarnych na jesień. Mamy chętnie sięgnęły po książki z przepisami np. na dyniowe muffinki, a dzieci przekonały się, że dynia też może być smaczna. Dyniowe spotkanie zacieśniło nasze czytelniczo-kulinarne relacje.

Książka pt. „Co zdarzyło się w piórniku” Izabeli Mikrut stanowiła główny temat listopadowego spotkania (25.11.2023 r.). Naszym czytelnikom bardzo spodobała się interaktywna książka, którą można nie tylko czytać, ale także doskonale się bawić rozwiązując z niej zadania. Po trudach matematycznej łamigłówki z kredkami, dzieci i rodzice stali się widzami w teatrze. Krótka historia „Teatrzyku Zielonej Kredki” wszystkich rozbawiła i pokazała, że każdy ma w sobie talent. Nasze zdolne maluchy z łatwością poradziły sobie z dopasowaniem kolorowych przedmiotów na chuście Klanza, a na koniec zrobiły przestrzenne papierowe kredki. Warto podkreślić, że podczas zajęć, można było zauważyć, jak w trakcie zajęć coraz bardziej otwierają się na siebie, współpracują i pomagają sobie nawzajem.

Grudniowe spotkanie (09.12.2023 r.) nie mogło mieć innego tematu jak „W kuchni u Pani Mikołajowej”. Zajęcia rozpoczęły się prezentacją dotyczącą życia Pani Mikołajowej i jej pomocników. Dzieci poznały pomocne elfy i pracowite renifery, a imiona pomocników wprawiły uczestników spotkania w pogodny nastrój. Nasi mali czytelnicy z ekscytacją chłonęli tajniki kuchni, a zapach pomarańczy z goździkami sprawił, że czuć było świąteczny klimat. Wspólnie przeczytaliśmy książkę pt. „Jano i Wito. Zapach świąt” Wioli Wołoszyn, która była swego rodzaju kontynuacją „zapachowych” zabaw. Dzięki nim dzieci rozbudziły swoje zmysły węchu, a także dotyku. Gdy świąteczna atmosfera na dobre zagościła pośród uczestników spotkania, można było przejść do wspólnego dekorowania pierniczków. Na koniec każdy rodzic otrzymał oryginalny, toruński przepis na pierniczki. Tego dnia ciężko było się rozstać i powrócić do codziennych spraw.

„Bajanki – bajki na poranki” w pełni spełniają swoją funkcję. Milo jest widzieć, jak po każdych zajęciach dzieci wspólnie z rodzicami wybierają książki, jak przychodząc później z przedszkolem tłumaczą kolegom jak zachowywać się w bibliotece. Każde spotkanie to zacieśnianie więzi pomiędzy dziećmi, rodzicami oraz pracownikami biblioteki, którzy po wielu spędzonych wspólnie chwilach odbierani są przez dzieci, jak członkowie rodziny.

Urszula Kaczmarek

Kobieta w pomarańczowym berecie siedzi na dywanie wraz z grupą dzieci. Pośrodku na tacy dynia. Wokół dekoracje o tematyce jesiennej. Dzieci siedzą na dywanie zwrócone w kierunku dwóch kobiet. Jedna z kobiet podaje przedmiot, drugiej, która ma zamknięte oczy. Grupa dzieci siedzi na dywanie wśród regałów z książkami, przed nimi kobieta trzymająca w ręku rozłożoną książkę. Dzieci wraz z prowadzącą spotkanie kobietą siedzą na dywanie. Uczestnicy spotkania wykonują prace plastyczne - papierowe kredki. Kobieta z świąteczną opaską na głowie pokazuje siedzącym na dywanie dzieciom ilustracje w książce. Wokół regały z książkami i świąteczne dekoracje. Dziewczynka stoi przed kartonem, na którym naklejono papierową choinkę. Obok kobieta trzyma w ręku koszyczek z papierowymi dekoracjami do przyozdobienia drzewka. Dzieci siedzą na dywanie w bibliotece i ozdabiają świąteczne pierniki. Wokół regały z książkami i świąteczne dekoracje. Grupa dzieci w mikołajkowych strojach stoi w kółeczku.