Wyjazd do Florencji w ramach programu Erasmus+
Florencja – jedno z najważniejszych miejsc na liście światowego dziedzictwa UNESCO, miasto urzekające wspaniałą architekturą i dziełami sztuki mistrzów takich jak Leonardo da Vinci, Michelangelo czy Filippo Brunelleschi. To właśnie tam pojechały nasze bibliotekarki w ramach kolejnych mobilności, by uczestniczyć w kursie językowo-specjalistycznym i zgłębiać tajniki cyfrowych narzędzi, które można wykorzystać w edukacji i promowaniu dziedzictwa kulturowego.
W trakcie dwutygodniowego kursu dziewczyny intensywnie doskonaliły swój angielski, jednocześnie poznając wiele zagadnień związanych z edukacją o dziedzictwie kulturowym. Razem z poznanymi na kursie nauczycielami, bibliotekarzami i pracownikami instytucji kultury z Włoch, Hiszpanii, Grecji i Polski poznawały angażujące metody nauczania i najlepsze cyfrowe narzędzia, dzięki którym nauka o dziedzictwie kulturowym staje się atrakcyjna dla odbiorcy. W trakcie kursu wraz z grupą odwiedziły wiele florenckich muzeów (m.in. Pallazzo Davanzati czy Museo Nazionale del Bargello) i inne ważne miejsca na mapie kulturalnej miasta. To właśnie w tych przestrzeniach wykonując praktyczne zadania mogły przekonać się, jak w praktyce zachęcać do eksplorowania dziedzictwa kulturowego wykorzystując storytelling, sztuczną inteligencję czy aplikacje do quizów i gier mobilnych.
W wolnym czasie dziewczyny poznawały dziedzictwo kulturowe miasta. Szczególne miejsce na szlaku zajęły miejsca związane z literaturą i polskimi śladami we Florencji – wiemy, że miasto odwiedziło wielu polskich artystów, pisarzy, poetów, jak chociażby Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid czy Maria Konopnicka. Nasze bibliotekarki odwiedziły m.in. kościół Santa Croce, w której znajduje się pusty nagrobek Dantego czy Michała Kleofasa Ogińskiego. Wśród literackich akcentów można także wymienić Dom, w którym mieszkał Carlo Collodi, Dom Dantego i Kościół Dantego: Kościół Santa Margherita dei Cerchi, jeden z najstarszych kościołów we Florencji. Polski akcent został odnaleziony także w Museo del Giocattolo e di Pinocchio, gdzie wśród wielu eksponatów znalazła się książka z ilustracjami Jana Marcina Szancera.
W trakcie pobytu we Florencji nasze bibliotekarki miały również okazję zwiedzić wiele zabytkowych miejsc - odwiedziły między innymi kościół San Miniato al Monte, skąd można podziwiać panoramę miasta. Zwiedzanie Casa Martelli i Palazzo Pitti pozwoliło im poznać historie ważniejszych florenckich rodzin, a wizyta w monumentalnej Cappelle Medicee okazała się jednym z najbardziej zaskakujących i zachwycających doświadczeń. W Galerii Uffizi bibliotekarki mogły podziwiać jedne z najważniejszych dzieł renesansowej sztuki, a z Ogrodów Giardino Bardini i Piazzale Michelangelo oglądać niezapomniane widoki na panoramę Florencji.
W trakcie mobilności nie zabrakło także odwiedzin i rozmów w bibliotekach. Nasze bibliotekarki odwiedziły Centralną Bibliotekę Narodową we Florencji, a także Biblioteca delle Oblate. Ta biblioteka publiczna zlokalizowana w historycznym budynku w ścisłym centrum Florencji jest często odwiedzanym przez użytkowników miejscem. Nasze koleżanki miały okazję porozmawiać z jej pracownikami oraz podzielić się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Zdobyta wiedza i nowe umiejętności zostaną wykorzystywane do wzbogacenia oferty naszej biblioteki.
Więcej o projekcie:
„Biblioteka – piękno w różnorodności” – projekt Erasmus+ w WiMBP w Rzeszowie
„Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.
Natalia Szwedo
Barbara Hulek