Wokół stołu – spotkanie z Sylwią Tulik-Fąfarą w Filii nr 10
Polska gościnność znana jest na całym świecie – nie bez powodu!
Wyjątkowo inspirujące spotkanie, odkrywające tajemnice polskiego stołu i kultury jedzenia miało miejsce 28 września 2024 r. w Filii nr 10.
Przygotowana przez Sylwię Tulik-Fąfarę prelekcja wygłoszona w oparciu o prezentację multimedialną przybliżyła słuchaczom tajniki i wyjątkowość polskiego stołu, wskazując na zmiany jakie zachodziły na przestrzeni lat w sposobie przygotowywania, serwowania i estetyki potraw.
Nie zabrakło smaczków z historii dziejów Polski oraz polskiego stołu, przy którym celebrowano posiłki. Wspólne biesiadowanie stawało się jednocześnie pretekstem do pielęgnowania dobrych stosunków politycznych, sąsiedzkich i rodzinnych.
Bogata w symbole i tradycje gościnność Polaków cechuje się dużym zróżnicowaniem upodobań kulinarnych w różnych regionach. Elementy wspólne to zawsze suto zastawiony, elegancki i wytworny stół, obfity w trunki, mięsiwa, wyroby garmażeryjne i liczne przysmaki.
Poznaliśmy również meble, serwisy i inne przedmioty, których używano od dawien dawna, aż po dziś dzień. Wyjaśniono przeznaczenie i zastosowanie: wejeski, serwantki, bufetu, kredensu, naczyń do musztardy – oczywiste, jednak niektóre zupełnie nieznane…
Odbyliśmy niebanalną podróż w czasie do dworów, folwarków, polskich domów, spiżarni, lodowni i piwniczek. Okazała się ona bardzo smakowita, odkrywająca arkana etykiety i kultury stołu.
Dziękujemy Sylwii Tulik-Fąfarze za przekazanie nam wiedzy o tradycji polskiego biesiadowania. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ilości informacji historycznych i kulinarnych. Dziękujemy za niesamowitą podróż w czasie i przestrzeni.
Sylwia Tulik-Fąfara – pasjonatka, kolekcjonerka porcelany, biżuterii i akcesoriów stołowych. Interesuje się kulturą materialną XIX wieku i dwudziestolecia międzywojennego, historią kulinariów i obyczajów. Urodzona w Krośnie, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Współpracuje z Podkarpackim Instytutem Książki i Marketingu od 2002 roku. Współpracowała również z Polskim Radiem Rzeszów pisząc felietony literacko-kulinarne pt. „Literacka kuchnia z puszki”. Autorka przewodników („Jasło i okolice”, „Gmina Miejsce Piastowe”, „Gmina Wiśniowa”) oraz przewodnika dla kolekcjonerów „Porcelana Rosenthal”. Ważnymi w jej dorobku pozycjami wydawniczymi są „Alfabet kańczucki według ks. Jana Kudły” oraz wydaną wraz z dr. Lidią Czyż „Aptekarskie silva rerum czyli subiektywny słowni farmaceutycznych tajemnic”. Najnowszą książką w jej dorobku jest wydana przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie we współpracy z dr. Lidią Marią Czyż „Zielarstwo na Podkarpaciu wg. Prac Franciszka Kotuli”. Współpracownik pisma „Podkarpacka Historia” (artykuły o tematyce historycznej, historyczno-kulinarnej). Autorka bloga „Dom tradycyjny Sylwia Tulik”. Nauczycielka projektowania graficznego i typografii w Zespole Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie.
Spotkanie odbyło w ramach klubu Radość czytania.
Maria Jamróg