WARSZTATY LASOWIACKIE Z ŁĘGOWIANKĄ – haft lasowiacki, relacja
19 października 2024 r. odbyło się kolejne spotkanie wielbicielek rękodzieła artystycznego - cyklu „Warsztaty lasowiackie z Łęgowianką, w ramach projektu „ O tradycjach lasowiackich w bibliotece 2024”, finansowanego ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
Warsztaty prowadziła pani Anita Ryba – artystka, dyplomowana instruktorka rękodzieła artystycznego, popularyzatorka tradycji lasowiackiej, na co dzień prezes Spółdzielni Socjalnej Łęgowianka.
Uczestniczki wyłonione w ramach naboru, poznały tym razem historię związaną z haftem lasowiackim, jego charakterystycznymi cechami i odmianami na obszarach na zamieszkiwanych przez ludzi lasów. Kolorystyka haftu u Lasowiaków nie była przypadkowa i informowała o stanie cywilnym kobiety. Okazało się, że panny nosiły ubiór haftowany czerwoną nicią, haft czarny był przyporządkowany mężatkom, zaś brązowy młodym wdowom, które chciały wyjść ponownie za mąż. Generalnie każda panna powinna była umieć haftować, lecz zdarzały się przypadki, że kobiety w zamian za wykonanie haftu przez zdolniejszą koleżankę, wykonywały za nią prace domowe czy na polu.
Następnie instruktorka zaprezentowała wzory i technikę haftu płaskiego, bo takim jest haft lasowiacki. Po naniesieniu wzorów na bawełniany materiał, uczestniczki przystąpiły do wyszywania wybranych motywów. W efekcie powstały fartuszki w stylu lasowiackim, które na pewno znajdą zastosowanie przy pracach kuchennych, stanowiąc zarazem wyjątkową bo własnoręcznie wykonaną pamiątkę ze spotkania z Łęgowianką.
Monika Ohar–Pawiak