Promocja książki „Kraina bieszczadzkich jezior pod palcami” w Wypożyczalni Muzycznej
5 grudnia 2022 r. w Wypożyczalni Muzycznej odbyła się promocja książki Elżbiety Markowskiej „Kraina bieszczadzkich jezior pod palcami. Publikacja turystyczna dla osób niewidomych i słabowidzących”.
To wyjątkowe wydawnictwo powstało z inicjatywy Fundacji Szansa dla Niewidomych, która od 30 lat działa na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. Misją Fundacji jest aktywizacja osób mających problemy ze wzrokiem oraz otwartość na potrzeby osób niepełnosprawnych, dla których świat bez barier jest szansą na pełne uczestnictwo w życiu społecznym. Daje im możliwość poznawania ciekawych miejsc, które z racji ograniczeń mobilności do tej pory były dla nich niedostępne.
Przewodnik turystyczny po Bieszczadach dla osób słabowidzących i niewidomych to pierwsze wydawnictwo, które w nowoczesnej formie druku transparentnego uzupełnionego zdjęciami, tyflografikami oraz mapami pozwala na „podróżowanie” palcami po bieszczadzkich szlakach i poznawanie ich atrakcji turystycznych oraz czytanie.
Wydruki transparentne są dedykowane zarówno osobom słabowidzącym, jak i osobom niewidomym posługującym się pismem Braille'a, choć w dużym stopniu przypominają tradycyjne wydruki dla osób widzących. Pierwszy etap ich powstawania to powiększony wydruk czarnodrukowy. Rozmiar czcionki dostosowywany jest do wielkości pisma Braille'a, które następnie jest nanoszone na czarny druk, w taki sposób, by tekst napisany brajlem odpowiadał tekstowi wydrukowanemu. Dzięki takiej konstrukcji wydruk jest czytelny zarówno dla osoby widzącej, słabowidzącej jak i dla niewidomej, co zwiększa grono odbiorców przekazu.
O tym jak ważne są takie publikacje zebranym w Wypożyczalni Muzycznej gościom opowiadali autorka książki Elżbieta Markowska i uczestnicy projektu wspólnej wyprawy w Bieszczady, pokłosiem którego jest Przewodnik. Wspólne przeżycia, kontakt z przyrodą, anegdoty to nie tylko wspomnienia, ale także motywacja do sięgania po książkę, która w pewnym sensie zaspakaja charakteryzującą środowisko związane z Fundacją Szansa dla ciekawość świata.
Ważność tego typu inicjatyw podkreśliły swą obecnością przedstawicielki Urzędu Miasta Rzeszowa - Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki oraz Starostwa Powiatowego – Państwowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Warto też nadmienić, że Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie współpracuje z rzeszowskim Tyflopunktem Fundacji Szansa dla Niewidomych od roku 2010. Wspieramy osoby z dysfunkcją wzroku swoimi zbiorami audiobooków i filmów z audiodeskrypcją, a kilka naszych Filii wyposażonych jest w urządzenia ułatwiające kontakt z tekstem drukowanym oraz tablice informacyjne w piśmie Braille'a.
Barbara Balicka