„Etniczne planszówki jako narzędzie pracy z młodzieżą” – relacja ze szkolenia
Jak połączyć przyjemne z pożytecznym i otrzymać wartościową propozycję dla młodzieży? Na takie pytanie odpowiedział Robert Maciąg – pedagog specjalny, laureat dwóch nagród TRAVELER miesięcznika „National Geographic”; podróżnik, fotograf, dziennikarz i autor książek, m.in. „Rowerem przez Chiny”, „Tysiąc szklanek herbaty”, „Wakacje na dwóch kółkach” czy ostatnio wydanej „Książki o górach” – podczas szkolenia dla bibliotekarek i bibliotekarzy 23 września 2024 r.
Co może być z perspektywy biblioteki pożyteczne? Przekazywanie wiedzy o różnych kulturach, ciekawostek dotyczących życia codziennego w rozmaitych zakątkach świata, rozwijanie u młodych pasji i zainteresowań. A jak przeprowadzić ten proces w zajmujący sposób? Jedna z odpowiedzi brzmi: grając w gry. A dokładnie: etniczne gry planszowe.
Robert Maciąg prowadził warsztaty dwutorowo: uczestniczki i uczestnicy równocześnie grali i dowiadywali się, jak można daną grę czy jej element wykorzystać w praktyce bibliotecznej. Podawał liczne inspiracje z własnego wieloletniego doświadczenia jako prowadzącego zajęcia dla młodzieży, był otwarty na pytania. Okazuje się, że część z zaproponowanych gier można przygotować z użyciem kartki i ołówka, a ważniejsza od gadżetów jest fabuła, wyobraźnia i chęć zabawy.
Duże zainteresowanie warsztatami każe wierzyć, że podkarpaccy bibliotekarze chcą stale poszerzać swoje kompetencje i proponować coraz ciekawsze formy pracy z użytkownikami.
Barbara Pawlikowska
Dział Instrukcyjno-Metodyczny