Spotkanie autorskie z Marcinem Oskarem Czarnikiem w Wypożyczalni Muzycznej – relacja

24 kwietnia br. w Wypożyczalni Muzycznej odbyło się spotkanie z Marcinem Oskarem Czarnikiem, prozaikiem, dziennikarzem i promotorem literatury, autorem wydanej w 2023 roku debiutanckiej powieści „Misterium”. Książki – mimo edytorsko niewielkiej objętości – zawierającej wiele wątków, wzbudzającej emocje i prowokującej do dyskusji, inspirującej do poszukiwania sensu i własnej interpretacji tekstu, na tyle ciekawej, że ponaddwugodzinne spotkanie nie wyczerpało wszystkich tematów i pozostawiło uczestników spotkania z niedosytem, ale szczęśliwie z możliwością dopowiedzenia własnego zdania w osobistych rozmowach z autorem.

Powieść Czarnika, choć trudna do jednoznacznego sklasyfikowania, jest dziełem erudycyjnym i osobliwym, które w trakcie spotkania próbowano zdefiniować jako opowiadanie, prozę poetycką i przypowieść. W ciekawej dyskusji starano się nadać nazwę dla jej nietypowej formy, umieścić w kategorii long story short lub znaleźć podobieństwa i odniesienia do twórczości pisarzy nurtu wiejskiego oraz prozy najmłodszego pokolenia pisarzy. Sam autor, jak przyznał, widział „Misterium” także jako dramat, co wkrótce może się spełnić na deskach jednego z krakowskich teatrów.

„Misterium” jest opowieścią złożoną ze splotów symboliki i metafor religii chrześcijańskiej, stylizowanego języka biblijnego, gwary i opisów tradycyjnej religijnej obrzędowości wiejskiej oraz realnie istniejącego współczesnego miasta. Poprzez narracyjne frazy, które przywodzą na myśl biblijne opisy, poznajemy sensualność głównego bohatera – Tomasza, jego doświadczenia, wędrówkę i skomplikowane relacje z bliskimi. Uczestniczymy w momencie wyzwalającej przemiany młodego wiejskiego chłopaka, świadomego swojej inności, w człowieka wyzbywającego się wstydu wynikającego z pochodzenia, akceptującego siebie i swoją nieheteronormatywną naturę. Marcin Oskar Czarnik w trakcie spotkania zastrzegł, że woli nie ujawniać miejsc i wątków autobiograficznych, ponieważ „Misterium” jest książką, którą warto „czytać po swojemu”. Rodzinny Czudec, bliski mu Rzeszów, gdzie studiował na polonistyce i Kraków, w którym mieszka, urealniają w książce miejsce akcji, ale w rzeczywistości użyczają tylko elementów swego krajobrazu, który nie do końca jest rozpoznawalny jako konkretne miasto.

Autor podzielił się także z publicznością swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat procesu twórczego i wyboru pisania jako formy wyrażania siebie. Jak okazało się w trakcie spotkania, wielką w tym rolę odegrała nasza Wypożyczalnia, bowiem nasz gość uczestniczył w spotkaniu autorskim z Markiem Bieńczykiem, które w ramach projektu WiMBP „Festiwal Wyczytanej Książki” odbywało się w czerwcu 2019 roku i które w pewnym sensie wpłynęło na jego myślenie o własnej twórczości. Co więcej, jako początkujący student korzystał z naszych zbiorów i wyraził zadowolenie, że właśnie tutaj mógł opowiedzieć o swojej pierwszej książce.

Spotkanie prowadzone przez Magdalenę Rabizo-Birek i Piotra Wojtaszka, który debiutował w tej roli, zostało zorganizowane w ramach z cyklu „Frazy osobiste” we współpracy z Redakcją Kwartalnika Literacko-Artystycznego „Fraza”.

Recenzję książki publikowaną w ostatnim numerze „Frazy” przeczytała jej autorka Justyna Filip.

W katalogu centralnym WiMBP książka Marcina Oskara Czarnika „Misterium” dostępna jest do pobrania w „Legimi”.

Barbara Balicka

Mężczyzna w czapce z daszkiem i okulrach, trzyma w ręku książkę. Młody mężczyzna i kobieta siedzą na sofie. Za nimi regały z książkami. Dwóch młodych mężczyzn oraz kobieta rozmawiają. Sala biblioteczna, zebrani uczestnicy spotkania autorskiego. Mężczyzna pisarz w czapce z daszkiem, okularach i kolczykiem w uchu. W tle książki. Wnętrze biblioteki, widownia oraz prowadząca spotkanie kobieta rozmawiająca z dwoma mężczyznami.