Noc Biblioteki z historią Rzeszowa w tle

Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie została zorganizowana w ramach Ogólnopolskiej Nocy Muzeów pod hasłem „Z historią Rzeszowa w tle”. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa.

Noc WiMBP rozpoczęła się od godziny 18.00. Zaplanowano wiele atrakcji, a jedną z pierwszych było spotkanie z Edytą Dawidziak i Karoliną Chomiczewską wokół książki „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach”. Rozmowę moderował Bartosz Korczyński - pasjonat, przewodnik i pilot wycieczek krajowych i zagranicznych. Spotkanie było kontynuacją poprzedniego, nasi goście podjęli temat kolejnych zabytków zawartych w publikacji. W tle wyświetlano zdjęcia, które służyły w przygotowaniu materiałów do książki. Dyskusja była interesująca, rozmówcy przytaczali różnorakie ciekawostki. Widzowie aktywnie włączyli się w spotkanie, zadając pytania. Na zakończenie uczestnicy otrzymali egzemplarze „Ciekawostek o rzeszowskich zabytkach” w prezencie od Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa, za co składamy serdeczne podziękowania.

Oprócz spotkania, w budynku biblioteki działo się wiele! Na parkingu odbywał się długo oczekiwany przez miłośników książek Nocny Kiermasz Książki Wyczytanej. Nie zapomnieliśmy również o dzieciach, które wzięły udział w „Wehikule czasu” – i dzięki goglom VR zmieniły się w odkrywców dawnej historii Rzeszowa. Było multimedialnie i edukacyjnie za sprawą gier przygotowanych przez bibliotekarzy za pomocą aplikacji komputerowych.

O 20.30 rozpoczęła się projekcja filmu „Budziwojskie opowieści”, dokumentującego życie mieszkańców tej dawnej, podrzeszowskiej wsi. Projekt powstał z okazji 600-lecia Budziwoja, a jest tym bardziej wyjątkowy, że wyreżyserowany przez Aldonę Wiśniowską – bibliotekarkę Filii nr 5. Po projekcji reżyserka spotkała się z odbiorcami.

W Czytelni Głównej uczestnicy Nocy WiMBP mogli spędzić czas kreatywnie! Tematem warsztatów były „Ekopamiątki ze starego Rzeszowa”. Na bawełnianych torbach pojawiały się wzory XIX-wiecznych pocztówek, które posiadamy w swoich zbiorach. Wariacji na temat widoków ze Starego Rzeszowa było tak wiele, jak uczestników – wzory, kolory, kształty – każdy miał inną interpretację. Każdy torbę robił dla siebie – będzie to miła pamiątka z tego wydarzenia.

Czytelnia Główna otworzyła swoje magazyny dla zwiedzających. Najcenniejsze zbiory zostały udostępnione uczestnikom na ekspozycji starodruków, cymeliów i dokumentów życia społecznego, a przede wszystkim fotografii prezentujących dawne życie Rzeszowa z II połowy XX wieku. Liczne wystawy towarzyszyły zwiedzającym na wszystkich piętrach – „Różnorodność Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej” jako główna, „Nie ma większej miłości” – o rodzinie Ulmów z Markowej na parterze, w magazynie „O poetach Podkarpacia”, a w Czytelni „Od Gutenberga do audiobooka” – o historii książki. Wszystkie wystawy są efektem długoletniej pracy bibliotekarzy.

O godzinie 22.00 widzowie zostali zaproszeni na „Recital nocą” w wykonaniu Ewy Siembidy i Tomasza Jachyma. Artyści zaprezentowali  utwory związane z twórcami, artystami z Podkarpacia i Rzeszowa, w pięknej, nowej aranżacji, co wprawiło widzów w zachwyt. To wyjątkowe, muzyczne zakończenie pozostawiło w uczestnikach nostalgię za dawnym Rzeszowem. Ale żeby nie pozostał wyłącznie smutek – na pamiątkę w kieszeni ukryli zdjęcie w barwnych kapeluszach, na tle XIX-wiecznych rzeszowskich pejzaży z udostępnionej przez WiMBP fotobudki. Do zobaczenia za rok!

Katarzyna Błajdo

Fasada zabytkowej kamienicy, w której mieści się biblioteka sfotografowana w świetle dziennym Czytelnicy przeglądają i kupują używane książki rozłożone na stolikach ustawionych na parkingu biblioteki Potykacz z plakatem promującym Noc Biblioteki stoi na chodniku, a w tle za nim widoczny kościół bernardynów Grupa osób w różnym wieku siedzi i ogląda na ekranie prezentację multimedialną Kobieta podpisuje książki siedząc przy stoliku, na którym stoi duży bukiet tulipanów Grupa czytelników stoi przy ladzie bibliotecznej czekając na warsztaty Dzieci siedzą przy stoliku i składają origami Uśmiechnięta bibliotekarka wita czytelników w drzwiach biblioteki Grupa osób w różnym wieku siedzi i przy dużym stole i dekoruje flamastrami bawełniane torby na zakupy Dwie młode kobiety pozują do zdjęcia prezentując wykonane na warsztatach w bibliotece torby na zakupy Para starszych osób pozuje do zdjęcia w fotobudce Grupa osób ogląda wystawę w gablotach i na ścianie Czytelnicy siedzą na kanapie z goglami wirtualnej rzeczywistości na głowach Kobieta zakłada mężczyźnie gogle wirtualnej rzeczywistości Bibliotekarka oprowadza czytelników po magazynie książek Dwie kobiety przeglądają starą książkę Uśmiechnięty bibliotekarz oprowadza czytelników po magazynie książek Grupa osób oczekuje na siedząco na projekcję filmu Grupa osób na siedząco słucha koncertu Fasada biblioteki nocą, widoczne są też stoiska z książkami na sprzedaż