Jarmark Lasowiacki w formie pikniku rodzinnego w WiMBP

Filia nr 10 i Filia nr 16 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie zaprosiły rzeszowian do udziału w wyjątkowym wydarzeniu – Jarmarku Lasowiackim!

Idea zorganizowania jarmarku w formie pikniku rodzinnego o tematyce regionalnej i ludowej zrodziła się dzięki wsparciu Województwa Podkarpackiego oraz udziału w projekcie „O tradycjach lasowiackich w bibliotece 2024”.

Wydarzenie odbyło się 15 czerwca 2024 r. na parkingu budynku głównego WiMBP w Rzeszowie. Podczas tego słonecznego przedpołudnia uczestnicy mieli okazję do skorzystania z wielu stoisk i atrakcji.

Pierwsze ze stoisk przyciągało zapachem, ponieważ zagościły tam rezolutne i wesołe gospodynie wiejskie z „KGW Kąkolówka”, zapraszając na degustację wyrobów regionalnych. A było wszystko, co najlepsze – pokaz robienia proziaków, które można było jeszcze ciepłe schrupać w towarzystwie ziołowego masła, kosze pełne kruchych ciasteczek, drożdżówek, rogalików, a dla prawdziwych koneserów wiejskiego jadła – skwarek ze słoniny i pachnącego, żytniego chleba z kiszonym ogórkiem.

„Zielarski stragan” wypełniony był suszonymi ziołami, których Lasowiacy używali do leczenia, jako przypraw i jako kadzideł, do oczyszczania swoich domostw ze złej energii. Edukatorką o tajemnicach ziół była Ilona Podczaszy – ekspertka w dziedzinie medycyny ludowej, zapewniając uczestniczkom wiedzę na temat tworzenia własnych, ziołowych mieszanek. Oprócz ziół na stoisku można było wziąć udział w warsztatach tworzenia ekologicznych lampionów oraz kadzideł.

Uczestnicy z ogromnym zapałem wzięli udział w pokazie „Niech toczy się koło”, dla chętnych połączone z warsztatami, z mistrzami garncarstwa z Medyni Głogowskiej – Rodziną Plizgów. Andrzej Plizga zachęcał do spróbowania utoczenia własnego naczynia z gliny przy użyciu prawdziwego koła garncarskiego – chętnych nie brakowało przez cały czas trwania wydarzenia. Obok działała Barbara Plizga razem z najmłodszymi uczestnikami, tworząc ptaszki, kurki, kotki i inne formy ozdobne dla dzieci. Rodzina Plizgów wraz z opowieściami o garncarstwie przekazuje 150-letnie tradycje garncarskie własnych przodków.

„Drewniane cudeńka” - stało się stoiskiem sentymentalnym. Marek Tomala z Leżajska – artysta, zabawkarz i rzeźbiarz zabrał odwiedzających we wspomnienia z dzieciństwa organizując pokaz ręcznie rzeźbionych i malowanych zabawek, zabawnych niedźwiedzi, kurek, ludowych „ptaków-klepaków”, koników z karocami. Tą zapomnianą, użytkową sztukę ludową dla dzieci należy przypominać, zwłaszcza najmłodszym pokoleniom.

Podczas trwania Jarmarku Lasowiackiego wysłuchaliśmy wielu pieśni ludowych z Podkarpacia, a to za sprawą Kapeli z Majdanu Królewskiego. By było jeszcze weselej, puchaty Miś i Wesoła Pszczółka z Przebieranki częstowały słodkościami.

„Wystrugajmy sobie coś dłutem w drewnie” było stoiskiem Pana Mariusza Haby – snycerza i specjalisty rzemiosł teatralnych. Snycerstwo jest sztuką rzeźbienia w drewnie. Każdy chętny miał możliwość wykonania własnego roślinnego ornamentu lub innej dowolnej formy na desce pod okiem mistrza. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Pod ogromnym namiotem, w cieniu starych drzew swoją przystań odnaleźli miłośnicy prac plastycznych. Pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Lasek – artystki oraz rękodzielniczki powstawały wspaniałe lasowiackie serca oraz kolorowe postacie.

Los Lasowiaków niezmiennie związany był z Puszczą Sandomierską, w której zamieszkiwały dzikie zwierzęta. Faunę i florę leśną przedstawiła Pani Katarzyna Ruszała – przyjaciółka dzieci i ekologii, prezeska Stowarzyszenia EKOSKOP oraz Pan Mirosław Ruszała – ekolog. W tle rozbrzmiewał ryk jelenia i rysia, pohukiwanie sowy, a na stoisku „Leśne echo – natura lasu” znalazła się ekspozycja roślin i drzew, zagadki dla najmłodszych oraz stacje badawcze z mikroskopami.

Uczestnicy Jarmarku Lasowiackiego odkryli również „Fascynujący świat pszczół” i wysłuchali opowieści z pszczelego rodu dzięki Pasiece Boża Iskierka. Przekrój prawdziwego ula z pszczołami w środku, możliwość skosztowania miodu i pamiątki z wosku pszczelego zainspirowały do poznania działalności pszczelarza i zwyczajów tych niezwykłych istot.

Na zakończenie wydarzenia wysłuchano kilku skocznych melodii w wykonaniu Kapeli z Majdanu Królewskiego. Pani Bożena Janda – Dyrektor WiMBP złożyła podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w realizację projektu.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom oraz realizatorom, a przede wszystkim wolontariuszom z firmy Przebieranka za wkład i urozmaicenie Jarmarku Lasowiackiego.

Katarzyna Błajdo

Zadanie zrealizowano w ramach projektu „O tradycjach lasowiackich w bibliotece 2024” ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.

Kobiety z koła gospodyń wiejskich, przy stanowisku pozują do zdjęcia z maskotką pszczółki. Stanowisko z regionalnym jedzeniem, kompozycja z czerwonych kwiatów. Kapela w strojach ludowych, z instrumentami podczas występu. Maskotka misia pluszowego na tle namiotu bibliotecznego. Mężczyzna w okularach i czapce z daszkiem przy stanowisku z drewnianymi zabawkami. Warsztaty plastyczne plenerowe. Dzieci przy stolikach tworzące prace z papieru. Stoisko z drewnainymi zabawkami, grupa osób stojących przy nim. Stoisko z akcesoriami pszczelarskimi. Pan pszczelarz stoi na tle ścianki z krajobrazem natury. Dzieci z rodzicami przy tablicach edukacyjnych. Warsztaty roślinne pod namiotem. Na stołach liczne zioła, kamienie, świece. Osoby oglądające stanowisko z drewnianymi zabawkami. Pani z koła gospodyń wiejskich robi proziaki na stolnicy. Rozmawia z kobietami. Na trawie rozłożone leżaki, koce i poduszki. Dzieci w raz z rodzicami odpoczywają w cieniu drzew. Jarmark lasowiacki_14 Jarmark lasowiacki_15 Jarmark lasowiacki_16 Jarmark lasowiacki_17 Jarmark lasowiacki_18 Jarmark lasowiacki_19 Jarmark lasowiacki_20