Ekspertka kryminologii i kryminalistyki przybliżyła funkcjonowanie umysłu przestępcy

19 marca 2024 r. w Budynku Głównym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie, które przyciągnęło uwagę osób zainteresowanych tematyką kryminologii i kryminalistyki. Prelegentką tego wydarzenia była ekspertka w tych dziedzinach, Alena Myrda, była funkcjonariuszka policji oraz wykładowczyni WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

W trakcie swojej prezentacji Alena Myrda poruszyła wiele interesujących tematów. Przytaczała ciekawe, a momentami mrożące krew w żyłach, sytuacje związane z przestępczością w Polsce. Przywołała także historyczne konteksty. Opowiedziała również o trudach zwalczania przestępczości w przeszłości, gdzie garstka policjantów musiała stawiać czoła bardzo wielu wyzwaniom oraz o zmianach w podejściu społecznym do tego problemu na przestrzeni lat.

Jednym z ciekawszych wątków, który został poruszony, był wpływ teorii Cesare’go Lombroso dotyczącej ‘przestępcy z urodzenia’, na społeczeństwo. Alena Myrda zwróciła uwagę na negatywne skutki tej koncepcji, takie jak stygmatyzacja czy izolacja pewnych grup społecznych oraz jej wpływ na ukształtowanie się niebezpiecznych ideologii, jak nazizm. Ekspertka zwróciła też uwagę na patologiczne konsekwencje tej teorii, włączając w to tworzenie zamkniętych zakładów psychiatrycznych dla noworodków, co jest przykładem na to, jak fałszywe przekonania mogą prowadzić do krzywdzących działań. Przywołując historię, prelegentka ukazała kompleksowość problemu przestępczości i jej wpływ na społeczeństwo.

W dalszej części swojej prezentacji Alena Myrda przedstawiła różnorodne typy przestępców oraz rodzaje przestępczości występujące w różnych regionach Polski, opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu z pracy w różnych miastach, m.in. w Krakowie, Warszawie czy Zakopanem, co pozwoliło jej także na lepsze zrozumienie specyfiki przestępczości w różnych środowiskach i regionach. Przywołała wiele realnych przypadków spraw, które skutecznie udało się rozwiązać, ale i te, gdzie ujęcie sprawcy było z różnych powodów niemożliwe.

Po prezentacji miała miejsce sesja pytań i odpowiedzi, która dodatkowo wzbogaciła wykład. Przedstawiony temat prelekcji spotkał się z pozytywnym odbiorem uczestników, którzy licznie dopisali.

Dziękujemy Alenie Myrdzie za prelekcję, zaś WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej za współpracę. Liczymy na kolejne tego typu inspirujące spotkania.

Izabela Deszczak-Podraza

Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Mózgu.

Uczestnicy spotkania siedzą na krzesłach, w tle widoczny duży ekran z prezentacją Kobieta w średnim wieku stoi przed siedzącą publicznością Kobieta w średnim wieku stoi przed ekranem, na którym wyświetla się prezentacja Widok sali wypełnionej siedzącymi na krzesłach ludźmi Kobieta w średnim wieku uśmiecha się składając podpis w księdze pamiątkowej biblioteki Prelegentka stoi otoczona słuchaczkami w różnym wieku