„Atrakcje na wakacje 2023” oraz inne działania biblioteczne - podsumowanie

Kolejne wakacje już za nami. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, jak co roku, przygotowała bogatą ofertę zajęć dla dzieci. Łącznie miało miejsce ponad 90 wydarzeń w 19 agendach, z których część odbyła się w lokalach poszczególnych filii bibliotecznych, zaś pozostałe - korzystając z pięknej i słonecznej pogody - w plenerze. W spotkaniach wzięło udział aż 3367 uczestników!

Dużą część zaproponowanych wydarzeń stanowiły gry i zabawy edukacyjne oraz warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w różnym przedziale wiekowym, zarówno starszych, jak i tych najmłodszych. Podczas tych zajęć młodzi czytelnicy mogli wykazać się kreatywnością tworząc m.in. indiańskie totemy, budując statki kosmiczne, przygotowując ręcznie robioną biżuterię czy rekwizyty dla detektywów. Wszystkie aktywności bazowały oczywiście na tekście literackim.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z cyklu „Mobilne Laboratoria Przyszłości”. Pierwsze z nich z wykorzystaniem robotów DASH wprowadziły uczniów w świat programowania, dzięki którym dzieci mogły rozwinąć swoje umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów, a także wzajemnej współpracy. Drugie dotyczyły druku 3D i polegały na zapoznaniu się z mechanizmem działania drukarki 3D, podstawami tworzenia kształtów i projektowania 3D, poznania całego procesu powstawania przedmiotu 3D, a nawet samodzielnego wykonania przedmiotów za pomocą specjalnych długopisów w technologii 3D. Warsztaty te pomogły młodym czytelnikom udoskonalić swoje myślenie przestrzenne.

Wśród wartościowych zajęć znalazły się także spotkania warsztatowe z przedstawicielami Europe Direct Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie, którzy w interesujący sposób przybliżyli wiedzę nt. Unii Europejskiej. Następnie czytelnicy mogli ją sprawdzić kręcąc tęczowym Europejskim Kołem Fortuny i odpowiadając na wylosowane pytania.

Młodzi czytelnicy mieli też możliwość wzięcia udziału w niecodziennych - bo z zagadkami kulinarnymi - podchodach w bibliotece, co okazało się nie lada wyzwaniem.

Dodatkowo przez cały okres przerwy wakacyjnej trwała akcja czytelnicza pod hasłem „Przygarnij książkę na wakacje”, której zadaniem było zachęcenie do czytania dzieci w wieku 6-13 lat. Polegała ona na wylosowaniu przez dziecko zestawu książek, a po jego przeczytaniu otrzymaniu w nagrodę kompletu pieczątek i drobnego upominku.

Wisienką na torcie czytelniczych wydarzeń był pełen atrakcji piknik na rzeszowskich bulwarach pod hasłem „Biblioteka na bulwarach”. W programie pojawiły się: plenerowa czytelnia dla dzieci i dorosłych, spotkanie z bajkowymi bohaterami: Daisy, Kaczorem Donaldem oraz Kicią Kocią, gry wielkoformatowe, malowanie twarzy, kącik kreatywności - warsztaty plastyczne oraz dmuchańce.

Dziękujemy wszystkim dzieciom, które aktywnie uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez placówki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie i zapraszamy do udziału w kolejnych czytelniczych wydarzeniach.

Izabela Deszczak-Podraza

Grupa dzieci stoi trzymając wspólnie wielką kolorową chustę Dzieci stoją przy koszyku wypełnionym owocami i warzywami Grupa dzieci stoi prezentując do zdjęcia kolorowe rysunki Grupa dzieci siedzi na dywanie słuchając bajki czytanej przez dorosłą kobietę Grupa dzieci siedzi przy stole z grami planszowymi Grua dzieci i dorosłych siedzi przy stołach i wykonuje prace plastyczne Grupa dzieci siedzi przy stole i wykonuje prace plastyczne Grupa osób dorosłych i dzieci siedzi przy stolikach i wykonuje wspólnie prace plastyczne Grupa dzieci siedzi na podłodze, a nad nimi wisi galeria kolorowych witraży z postaciami Muminków Zbliżenie na maskotkę wykonaną z kolorowej skarpetki i makaronu Grupa dzieci koloruje wielkoformatowe rysunki rozłożone na trawie pod namiotem Grupa dzieci siedzi na dywanie Grupa dzieci i dorosłych ogląda przedstawienie na plenerowej scenie w parku Grupa dzieci i dorosłych siedzi na leżakach oglądając przedstawienie na plenerowej scenie w parku Dzieci bawią się na dmuchanych zabawkach i kolorowych poduszkach rozłozonych na trawie w parku Grupa dzieci wykonuje przy stole kompozycje plastyczne z żywych roślin Dzieci wykonują ptrzy stole prace plastyczne Grupa dzieci wykonuje przy stolikach prace plastyczne Grupa osób siedzi i ogląda prezentację z rzutnika Grupa dzieci i dorosłych bawi się wspólnie na trawniku w parku Dzieci i dorośli bawią się wspólnie na trawniku w parku Grupa dzieci i dorosłych wykonuje wspólnie biżuterię z koralików