„O czym szumi lasowiacki las?” - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci z Jolantą Richter-Magnuszewską

W sobotę 14 października 2023 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, odbyły się warsztaty literacko-plastyczne pt. „O czym szumi lasowiacki las?”.

Zajęcia z dziećmi poprowadziła Jolanta Richter-Magnuszewska, przede wszystkim ilustratorka, ale też autorka książek dla dzieci. Wykonała ona ilustracje do opracowanej przez prof. Joannę Papuzińską książki pt. „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”. Jest to zbiór utworów inspirowanych opowieściami bajarek oraz ludowych twórczyń, których korzenie wywodzą się z terenów lasowiackich i Rzeszowszczyzny. Bajki te nawiązują do miejscowych legend, „godek” i opowiastek z różnych rejonów Podkarpacia.

Książka zaprezentowana w trakcie spotkania wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród młodych czytelników i ich rodziców. Wprowadzenie dzieci w magiczny świat baśni ludowych stało się punktem wyjścia do rozmowy na temat tego, kim byli Lasowiacy, jak dawniej wyglądało ich życie oraz które z ich tradycji i zwyczajów przetrwały do dzisiaj na podkarpackich wsiach. Przy okazji odpowiedzi na pytanie będące motywem przewodnim tego wydarzenia, dzieci podjęły z ilustratorką żywą dyskusję. Poruszone zostały m.in. zagadnienia nt. tego czym dziś jest dla ludzi las i jego mieszkańcy, dlaczego i jak należy o niego dbać. W trakcie dyskusji widoczna była ogromna wrażliwość oraz wiedza proekologiczna młodych czytelników.

W części warsztatowej spotkania dzieci poznały technikę tradycyjnej wycinanki, którą autorka wykorzystuje we wzbogaconej, współczesnej formie w swoich pracach. W ten sposób w trakcie spotkania powstało wiele przestrzennych papierowych lasów wraz z ich fauną i florą. Dzieci bardzo kreatywnie, a także ekonomicznie wykorzystały kolorowe kartki papieru, klej i nożyczki.

Te półtorej godziny w bibliotece pokazało, że nasze ludowe tradycje są ciągle żywe oraz stanowią źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń.

Beata Ochał

Warsztaty odbyły się w ramach projektu O TRADYCJACH LASOWIACKICH W BIBLIOTECE z dotacji celowej Województwa Podkarpackiego.

Przy stołach z materiałami papierniczymi dzieci zebrane na warsztatach. Grupa dzieci zgromadzona na warsztatach w bibliotece wraz z prowadzącą warsztaty kobietą w średnim wieku. Cztery dziewczynki prezentują prace wykonane podczas warsztatów. Dwie młode kobiety przemawiające do grupy dzieci uczestniczących w warsztatach. Na stoliku zakładki z motywem lasowiackim, książka, praca przedstawiająca las i kwiat, oraz lasowiackie serce. Dwie dziewczynki prezentują wykonane prace. Za nimi kobieta w okularach. Dziewczynka i chłopiec w okularach prezentują prace o tematyce leśnej. Dwóch chłopców trzyma w rękach prace przedstawiającą las.