Spotkanie DKK w Grodzisku Dolnym o książce "Cena" Anny Bikont

Na ostatnim spotkaniu, w dniu 6 lutego członkinie DKK rozmawiały o książce Anny Bikont „Cena”. Opinią na jej temat podzieliła się z nami jedna z klubowiczek.  

Książka Anny Bikont to zapis dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez autorkę siedemdziesiąt lat po wydarzeniach, które opisuje.

Podstawą stały się zapiski pracownika Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, Lejba Mejzelsa. Poszukiwał on żydowskich dzieci, przeważnie sierot, które przeżyły wojnę. Autorka podąża jego śladem. Szuka wszelkich informacji o odnalezionych (lub nie) dzieciach i stara się śledzić ich dalsze losy. Z niektórymi udaje się jej porozmawiać po latach. Dzięki niej widzimy, co znaczyło być dzieckiem, zwłaszcza żydowskim. Wszechobecny antysemityzm, bieda, niespokojna atmosfera – to wszystko miało wpływ na ich losy. Przeżyły zagładę w polskich rodzinach, przeważnie nie znając swego pochodzenia. Traktowane rozmaicie, czasem źle, czasem jak własne dzieci. To, w jaki sposób dziecko było odbierane  i gdzie później trafiało zależało od organizacji, która zajmowała się jego odnalezieniem. W każdym przypadku to był szok i ogromna trauma gdy dowiadywało się prawdy, przeważnie nagle i w brutalny sposób. Nikt ich nie pytał o zdanie nie przejmował się jego uczuciami. Bardzo mało jest w książce przykładów bezinteresownego oddania dziecka. Najczęściej były to targi a opiekunowie starali się uzyskać jak największą cenę. 

Wojna dla tych dzieci nie skończyła się w 1945 roku. Nosiły tę traumę długo, do końca życia i przekazywały następnym pokoleniom. 

 

Monika Chmura - moderatorka DKK w GBP w Grodzisku Dolnym 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności