Spotkanie DKK w BPMiG Nowa Dęba o książce "Soledad znaczy samotoność" Carole Martinez

Pierwsze spotkanie Klubu w 2023 r. odbyło się 11 stycznia. Wzięło w nim udział 11 klubowiczek. Przedmiotem dyskusji była książka francuskiej pisarki "Soledad znaczy samotność". Ta powieść to wspaniała lektura dla czytelników ceniących sobie realizm magiczny. Autorka inspirowała się historiami, które opowiadała jej babcia. Tłem historycznym powieści jest okres rewolucji na południu Hiszpanii w II połowie XIX wieku.

Główną bohaterką powieści jest szwaczka Frasquita Carasco ze wsi Santavela w Andaluzji. Gdy dziewczynka ma dwanaście lat matka w ciągu czterech nocy przekazuje jej tysiącletnią tajemną wiedzę oraz skrzynkę, którą można otworzyć dopiero po 9 miesiącach od inicjacji. Dar, który jej obiecano rośnie w ciemnościach. Skrzynka okazuje się przybornikiem krawieckim. Odtąd zręczne palce Frasquity potrafią uszyć nie tylko wspaniałe suknie ślubne, ale też zszywać zwierzęta i ludzi.
Frasquita nie pasuje do wioski, do której kolory nie mają wstępu. Chce używać nici we wszystkich kolorach, które ma w skrzynce. Pierwszym jej dziełem jest wachlarz w kształcie motyla, kolejnym własna suknia ślubna, której przepych mrozi kobiety z całej wsi. Następnie Frasquita rodzi dzieci (niemą Anitę, rzekomo porośniętą piórami Angelę, rudego Pedra, świecącą Clarę), które jeszcze bardziej wykluczają ją z wiejskiej społeczności. Dopiero, gdy mąż José przegrywa ją w walce kogutów, decyduje się opuścić wioskę. Ciągnąc wózek z pięciorgiem dzieci rusza na południe. Jej szaleńczą wędrówkę kończy dopiero poród szóstego dziecka, Soledad. To właśnie ostatnia córka opowiada historię matki, historię kobiet ze swojej rodziny. W jej skrzynce był zeszyt, atrament i pióro.

“Soledad” to książka o silnych kobietach obdarzonych wyjątkowymi, wręcz magicznymi  talentami. Frasquita nie ma w sobie nic z czarownicy, wie po prostu to, o czym dawno zapomniano, i ma dar, ot co. Ze światem kobiet skontrastowany jest świat słabych mężczyzn uciekających w szaleństwo. To również książka o wykluczeniu jednostki ze społeczeństwa. Ale też książka o pięknie, które potrafi zmieniać ludzi i świat.
By w pełni docenić książkę Carole Martinez należy otworzyć się na bajeczny i magiczny świat przedstawiony na kartach powieści.

Małgorzata Trela - moderatorka DKK w BPMiG Nowa Dęba

Na pierwszym planie stoją dwie książki, a w oddali siedzi kobieta przy stole. Grupa ludzi siedzi przy stole w okręgu, z góry pada jasne światło, a część pomieszczenia znajduje się w półmroku. Kobieta stoi i prezentuje książkę, w tle regały z książkami