Relacja ze spotkania autorskiego z Przemkiem Staroniem w Chmielniku
Długo wyczekiwane wakacyjne spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w chmielnickiej Bibliotece zgromadziło liczną publiczność. Jak się okazało wieść o autorze który będzie gościł na Podkarpaciu szeroko się niosła, bo były osoby z miejscowości bardzo oddalonych od Chmielnika np. z Frysztaka czy Glinnika Górnego. Oczywiście przeważała młodzież, ale pojawiło się także sporo osób dorosłych. Każdy ze słuchających z pewnością miał inne odczucia, bo nie ma dwóch podobnych wrażeń, ale najpełniej spotkanie zrelacjonuje Emilka Fugas, jedna z klubowiczek młodzieżowego klubu DKK w Chmielniku, bo to głównie do młodych nasz gość kierował swoją wypowiedź.
„Zapewne wielu z nas, czy to w wieku nastoletnim, czy będąc już dorosłym, zadało sobie to pytanie. Rozmyślaliśmy, co zrobić z zazdrością, niezrozumieniem. Staraliśmy się zrozumieć siebie, znaleźć własną hierarchię wartości. Zastanawialiśmy się, jak uporać się za strachem, złością czy odrzuceniem. Na te pytania odpowiedział nam autor „Szkoły dla bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” oraz jej kontynuacji, „Szkoła dla bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie ze złem” we własnej osobie. W końcu kto tak zrozumie młodzież i jej rozterki jak Profesor Snap, Nauczyciel Roku 2018, psycholog i twórca Zakonu Feniksa?
Chodzi oczywiście o Przemka Staronia. Na własne uszy usłyszeliśmy, jak za pomocą klocków Lego, ''Harry'ego Pottera”, „Władcy pierścieni” czy chociażby serialu „Stranger Things” opowiadał o radzeniu sobie z lękiem, poczuciem odrzucenia i znajdywaniu swojej ścieżki. Sam przeszedł długą drogę, mierzył się z wieloma problemami i nie ukrywał tego — wręcz przeciwnie. Posługiwał się swoim życiem, jako dowodem na to, że on też jest tylko człowiekiem i wie, jak los potrafi dać w kość. Dzięki jego niekonwencjonalnym metodom tłumaczenia i nauczania, wielu ludzi, nie tylko jego uczniów, przychodziło do niego po radę. W końcu, za wieloma namowami, napisał książkę odpowiadającą na najczęstsze pytania. Później jednak pojawiały się kolejne zagadnienia warte poruszenia. W ten sposób powstała następna lektura, zagłębiająca się w nurtujące nas kwestie.
Skąd jednak pomysł na tłumaczenie zagadnień za pomocą popkultury? A no stąd, że jest to rzecz, z którą spotykamy się na co dzień. W końcu kto z nas nie oglądał „Harry'ego Pottera”, „Avengers” czy „Władcy pierścieni”? Branie więc Remusa Lupina, Tony'ego Starka czy Frodo Bagginsa jest naprawdę niesamowitym zabiegiem, który sprawia, że nawet najtrudniejsze zagadnienia są prostsze.
Oczywiście, sposób jego nauczania jest dość kontrowersyjny, przez co ma nie tylko zwolenników, ale i krytyków. Ja jednak uważam, że działalność Przemka Staronia jest naprawdę nieoceniona. Nie bez powodu jest na liście stu osób, które zmieniają Polskę na lepsze.”
Spotkanie sfinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji MKiDN oraz budżetu Województwa Podkarpackiego.