Spotkanie DKK w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie Hwang Bo-Reum – "Witajcie w księgarni Hyunam-Dong"
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone zostało omówieniu wyjątkowej pozycji z listy lektur, oferowanej przez Instytut Książki. Tym razem klubowiczki dyskutowały o książce koreańskiej pisarki młodego pokolenia Hwang Bo-Reum „Witajcie w księgarni Hyunam-Dong”. Jej japońskie tłumaczenie zdobyło nagrodę Japan Booksellers Award w 2024 roku. Literatura koreańska, do tej pory mało znana, obecnie zaczyna wzbudzać wśród czytelników coraz większe zainteresowanie, nie tylko w Polsce, lecz i w innych krajach świata.
Jolanta Jędryka - moderatorka DKK w Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie
Recenzja
"Witajcie w księgarni Hyunam-Dong"
Autor: Hwang Bo-Reum
Przełożyła z koreańskiego: Dominika Chybowska-Jang
„Witajcie w księgarni Hyuanam-dong” to książka o problemach z jakimi borykają się współcześni, młodzi Koreańczycy.
Seul, 10-milionowa stolica Korei, miasto pełne ambitnych ludzi, studiujących, pracujących, goniących za karierą, poszukujących swego miejsca w życiu. Dla Koreańczyków rozwój firmy i sukces zawodowy są nierzadko ważniejsze od życia osobistego. W stolicy króluje korporacyjny model życia i kariery. W tym wielkim mieście pełnym ludzi żyjących w pośpiechu, w ciągłej rywalizacji i w stresie poznajemy młodą przedsiębiorczą Koreankę o imieniu Yeong-ju, właścicielkę małej, niezależnej księgarni i Min-juna, absolwenta wyższej uczelni, poszukującego pracy.
Ona - z doświadczeniem pracy w korporacji, którą opuściła z powodu wypalenia zawodowego, do tego po rozstaniu z mężem, szuka swojej drogi życiowej zakładając niewielki księgarski biznes.
On – rozczarowany po kolejnej rozmowie kwalifikacyjnej w sprawie pracy zgodnej z ukończonym kierunkiem studiów, podejmuje się zostać baristą w jej księgarni.
Yeong-ju próbuje swoich sił na księgarskim rynku ponieważ kocha literaturę, tradycyjne, papierowe książki. Księgarnia jest dla niej źródłem utrzymania, ale i miejscem gojenia ran w psychice, spowodowanych osobistymi porażkami. Stara się przyciągnąć do swojej księgarni nowych klientów, stąd pomysł na mini kawiarnię. Organizuje miejsce, do którego można wstąpić w drodze z pracy lub ze szkoły, wypić smaczną kawę, przejrzeć książkę przed zakupem. Właścicielka oferuje przestrzeń na wieczory autorskie z pisarzami lub dyskusję o książkach i powstałych na ich kanwie filmowych ekranizacjach. W księgarni można zapisać się do jednej z trzech drużyn kółka czytelniczego. Yeong-ju zadbała o to, by wachlarz zainteresowań literackich każdej z drużyn różnił się na tyle, aby potencjalny klient znalazł miejsce dla siebie. Stali bywalcy kółka czytelniczego nie stronią od trudnych tematów nurtujących współczesnych Koreańczyków, a mianowicie:
– jaki jest nasz stosunek do pracy i czy praca jest celem samym w sobie ?
– jak czerpać przyjemność i radość z pracy ?
– jak zachować granice między pracą a życiem czy życiem a pieniędzmi
– czy mamy w życiu powód do dumy, która nas mobilizuje do działania,
– czy brak powodu do dumy rodzi poczucie zmarnowanego czasu ?
– jak radzić sobie z bezsilnością, znużeniem, uczuciem pustki i bezcelowości ?
Właścicielka księgarni i barista tworzą świetny zawodowy duet . Oboje starają się o profesjonalizm w tym co robią. Są raczej introwertykami i mimo że oszczędni w słowach, mają dobry kontakt z klientami, umieją słuchać swoich rozmówców, są empatyczni, uczynni dla siebie i dla klientów. Budują wokół siebie przyjazną atmosferę, która koi nerwy, wycisza emocje związane z codziennym stresem. Chce się przebywać w ich towarzystwie. Atmosfera księgarni przyciąga coraz to nowe osoby, które integrują się z tym miejscem, a nawet je ubogacają. Na początku wspiera ich niewielkie grono znajomych jak np. właścicielka palarni kawy, zapewniająca dobre mieszanki ziaren dla baristy. Z czasem to grono poszerza się, pomagają sobie wzajemnie, nawet w rozwiązywaniu osobistych problemów. Obawy właścicielki czy uda jej się utrzymać księgarnię przez kolejne 2 lata oddalają się. Księgarnio-kawiarnia pozyskuje coraz liczniejsze grono sympatyków. Ambitna i odważna Yeong-ju decyduje się nawet na miesięczną podroż po Europie, by podpatrzeć jak funkcjonują podobne księgarnie w Pradze, Berlinie czy Paryżu. Wzbogacona doświadczeniem zdobytym w Europie wprowadza innowacje, które zaskakują, ale też wzbudzają jeszcze większe zainteresowanie tym miejscem.
Akcja książki nie jest wartka ani sensacyjna, raczej spokojna, nastrojowa, zachęcająca do refleksji. Miejsce, jakim jest księgarnia Hyuanam-dong, przyciąga swoim ciepłym klimatem. Tu nawiązują się znajomości, przyjaźnie, a nawet miłość. My, czytelnicy, możemy również przenieść się do tego miejsca, gdy poczujemy zmęczenie codziennością, wypalenie zawodowe, gdy szukamy sensu w życiu lub czujemy się samotni. Ta książka sprawi, że poczujemy się lepiej, a może nawet znajdziemy receptę na odważne zmiany w życiu. Lektura dobra na każdą porę roku.
Renata Jarzębińska-Skupień