Spotkanie DKK w Czudcu wokół książki "Zanim wystygnie kawa" T. Kawaguchi
W dniu 30 października 2024 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Klub ma za zadanie nie tylko propagować czytelnictwo, ale też zbliżać ludzi. Jest doskonałą okazją do wymiany poglądów na temat przeczytanej książki. Tak było i tym razem! Książką, którą czytałyśmy w październiku, była powieść Toshikazu Kawaguchi z 2015 roku zatytułowana „Zanim wystygnie kawa”. Składa się z kilku opowiadań, w każdym występują inne postaci, ale możemy je spotkać w kolejnych opowiadaniach, gdyż wątki przeplatają się. Akcja powieści toczy się w Tokio, w niewielkiej kawiarni, gdzie czas płynie w sposób specyficzny. Podkreślają to trzy zegary, z których każdy pokazuje inną godzinę. Stali klienci kawiarni przychodzą tam nie tylko wypić kawę, ale również poczytać prasę lub książkę, lub porozmawiać o swoich problemach. To właśnie te problemy dały tło do opowiedzenia kilku historii: historii niedopowiedzeń w miłości, historii choroby, historii niechęci do podporządkowania się narzucanym schematom, historii macierzyństwa z trudnościami. Autor nie narzuca czytelnikowi swojego stanowiska, pokazuje jedynie problem i towarzyszące mu emocje i myśli osób uczestniczących w nim. To my, czytelnicy, sami interpretujemy, domyślamy się, czy oceniamy. Ciekawostką tej kawiarni jest fakt, że można się w niej przenieść w czasie, ale tylko do momentu, aż kawa nie wystygnie. I – co należy uznać za novum w podróżach w czasie – pomimo przeniesienia się do przeszłości, nie można zmienić przyszłości. Czy w takim razie taka podróż ma sens? Dowiemy się, czytając tę powieść.
Co do oceny książki byłyśmy zgodne – wszystkim uczestniczkom DKK podobała się. To nie była łatwa lektura, ale też nie taka, która stawia czytelnika przed trudnym wyborem – czy chce doczytać książkę do końca, czy też woli ją porzucić. Tu jednogłośnie stwierdziłyśmy, że czytało się ją bardzo dobrze. I jesteśmy zainteresowane kolejnymi częściami, które pojawiły się na polskim rynku wydawniczym. To chyba najpiękniejsza idea Dyskusyjnego Klubu Książki – zainteresować czytelnika tak, by chciał sięgać po kolejne tomy. Zainteresować, zainspirować, czy pobudzić do myślenia – bo książki tak wiele dają, tak wiele przekazują! A my – uczestniczki Klubu – przy herbatce i ciasteczkach, z naszymi miłymi Paniami z biblioteki mogłyśmy podzielić się wrażeniami, porównać te wrażenia i przekazać je dalej – bo czytanie książek, to nasza pasja, którą chcemy zarażać innych!