Spotkanie DKK "Książkowe Łasuchy" w Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie o książce "Basik Grysik i wrony" Justyny Bednarek i Elżbiety Wasiuczyńskiej

W zimowe sobotnie przedpołudnie 28. stycznia spotkaliśmy się w naszej grupie DKK „Książkowe Łasuchy”, by omówić książkę autorstwa Justyny Bednarek i Elżbiety Wasiuczyńskiej  pt. „Basik Grysik i wrony”.

Dzisiejsza lektura to piękna metaforyczna opowieść o przeznaczeniu - los każdego z nas przeplata się z drogami innych ludzi. Metaforą ludzkiego losu jest w książce Linka Sprężysta Osobista, która łączy nas z naszym miejscem w świecie i pilnuje, żebyśmy się nie zgubili.

Czasem ludzie potykają się o swoje linki, a wtedy ich drogi łączą się ze sobą. W mroźną styczniową noc na świat przychodzi dziewczynka, którą nazwano Basik Grysik Kapelusik. Za oknem na drutach telegraficznych przysiadły wrony i zachwycały się dzieckiem. Odtąd będą towarzyszyć bohaterce na wszystkich etapach życia i przyjaźnić się z nią. Dziewczynka w dzieciństwie zgubiła swoją ulubioną zabawkę – gumową kaczuszkę. Ktoś ją jednak znalazł i po wielu latach drogi Basika i Amadeusza połączyły się na zawsze.

Ta prosta i refleksyjna opowieść pokazuje dzieciom bezpieczny i przyjazny obraz świata. Ktoś nad nami czuwa, abyśmy trafiali na odpowiednich ludzi i byli szczęśliwi.

Na początku spotkania odczytaliśmy jeszcze raz tę piękną historię i przenieśliśmy się do jej baśniowego świata. Rozmawialiśmy o ważnych i zaskakujących wydarzeniach w naszym życiu… Nawiązując  do treści książki, zastanowiliśmy się, jak możemy pomóc przetrwać zimę naszym pierzastym przyjaciołom. Obejrzeliśmy filmik edukacyjny o dokarmianiu ptaszków, a następnie pogrupowaliśmy je na te, które odlatują na zimę do ciepłych krajów oraz te, które z nami pozostają. Nie mogło także zabraknąć zabaw, podczas których zorganizowaliśmy wyścigi kaczuszek na wodzie, fruwaliśmy jak ptaszki i szukaliśmy miejsca w karmniku.

Zajęcia zakończyliśmy pracą plastyczną, z przygotowanych materiałów powstały wrony z ruchomymi elementami.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 25. lutego.

Monika Samolewicz - moderatorka DKK w Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie

Dzieci siedzą na poduszkach na dywanie, na środku znajduje się pluszowa kaczka. Poza kręgiem dzieci stoi kobieta, która trzyma książkę w ręku. Dzieci siedzą na dywanie i trzymają w rękach papierowe ptaki, które wykonały podczas spotkania. W tle regały z książkami. Dzieci siedzą na dywanie i przyklejają do kartek papierowe elementy. Dzieci siedzą na dywanie i wycinają z papieru różne elementy. W tle tablica magnetyczna, na której przypięte są sylwetki ptaków.